Prowadzisz samochód? Wyłącz telefon!

Sławomir Draguła [email protected] 77 44 32 589
Prowadzenie samochodu z telefonem przy uchu jest niedopuszczalne. (fot. sxc)
Prowadzenie samochodu z telefonem przy uchu jest niedopuszczalne. (fot. sxc)
Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku podczas prowadzenia samochodu wzrasta nawet sześciokrotnie w ciągu kilku pierwszych sekund rozmowy telefonicznej.

Z przeprowadzonych badań wynika, że już odbierając telefon, kierowca rozprasza się aż na  pięć sekund, a przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w tym czasie 140 metrów.

Zobacz: Motoryzacja. Jak uruchomić auto na mrozie?

- Polskie przepisy ruchu drogowego pozwalają na korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu tylko przy   wykorzystaniu zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego - wyjaśnia Marek Florianowicz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

W ten sposób autorzy kodeksu drogowego chcieli się upewnić, że kierowcy będą trzymać obie ręce na kierownicy.

- Jednak nawet jeśli ręce nie są zajęte, to podczas rozmowy kierowcy tracą koncentrację i odzyskują ją w pełni dopiero w kilka sekund po rozłączeniu się - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

W czasie rozmowy zawęża się pole widzenia, reakcje spowalniają się, tor jazdy staje się nieco nierówny. Potwierdzają to sami prowadzący, przyznając, że rozmowa przez telefon komórkowy jest czynnikiem, który najbardziej rozprasza ich uwagę podczas prowadzenia samochodu.

Zobacz: Sejm zaostrzył kary dla pijanych kierowców

Sama rozmowa nie jest jedynym czynnikiem odwracającym uwagę kierującego od sytuacji na drodze. Już odbieranie telefonu pogarsza koncentrację kierowcy na  pięć sekund, a wybieranie numeru zajmuje mu średnio aż dwanaście sekund. Tymczasem w ciągu tych dwunastu sekund samochód poruszający się autostradą z prędkością 100 km/h, przejeżdża aż 330 metrów.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że pod koniec roku 2006 aż 9 na 10 Polaków miało telefony komórkowe. Wielkość ta uświadamia, że niemal wszyscy kierowcy mogą narażać się na dekoncentrację podczas jazdy.

Zbigniew Weseli radzi: - W czasie podróży warto przeprosić rozmówcę i oddzwonić do niego później lub po prostu wyłączyć telefon i skupić się wyłącznie na prowadzeniu samochodu. Wiadomości z poczty głosowej można spokojnie odsłuchać podczas każdego postoju.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska