Od ubiegłego roku władze Prudnika oraz spółka komunalna, zajmująca się odbiorem odpadów od mieszkańców gminy, bardzo szczegółowo analizują dane na temat wielkości i struktury produkowanych śmieci. Jakie są pierwsze wnioski z tych analiz?
Śmieci coraz bardziej przybywa. W 2018 roku z gminy wywieziono łącznie 7,1 tysiąca ton odpadów. W roku ubiegłym 8,4 tysiąca ton, czyli grubo ponad tysiąc ton śmieci więcej. Prawdopodobnie wynika to też ze zmiany naszych nawyków zakupowych, coraz częściej kupujemy przez Internet, a każda przysłana do domu paczka trafia na śmieci.
Ludzi płacących za odpady ubywa. W gminie Prudnik w 2018 roku do systemu zgłoszonych było 21,3 tysiąca osób. W roku 2022 – 20,7 tysiąca. Ubytek o 500 osób w ciągu 5 lat to może być efekt starzenia się gminy, zmian demograficznych czy wyjazdów. Oficjalnie jednak w gminie Prudnik zameldowanych jest ok. 27 tysięcy osób. Część z nich albo nie płaci za śmieci, albo przebywa poza miejscem zameldowania, jak na przykład studenci.
Część z osób unika płacenia za swoje śmieci
Pokazało to choćby sprawdzanie wniosków od mieszkańców o wypłatę zasiłku węglowego w 2022 roku. W czasie kontroli tych wniosków w gminie Prudnik okazało się, że 224 osoby chcą dostać zasiłek za ogrzewanie mieszkania węglem, ale nie płacą za odpady powstające w mieszkaniu. Te osoby musiały wstecznie uregulować zaległe należności.
W sytuacji gdy odpadów przybywa, a płacących ubywa, opłata za odpady w gminie musi rosnąć. Obecnie wynosi ona w Prudniku 26 złotych od mieszkańca, który zadeklaruje segregację śmieci. To dość niska cena, w sąsiednich gminach wynosi ona przeciętnie 30 – 40 złotych. Władze miasta powtarzają: Przyszła cena zależy także od mieszkańców, jeśli tylko pomogą ograniczyć koszty systemu zagospodarowania odpadów.
Jak można ograniczać koszty?
W coraz większym stopniu segregując swoje odpady, bo odpady posegregowane można potem oddać taniej do dalszego przetworzenia, a nie wywozić na składowisko. Cała gmina obecnie segreguje 38 procent odpadów, co spełnia aktualne wymagania i normy. Tu sporo jest jednak do zrobienia. Pierwsze analizy pokazały np. że mieszkańcy samego Prudnika więcej śmieci wrzucają do pojemników zmieszanych, a segregacja lepiej wygląda na wsi. Różnica dochodzi do 20 kilogramów w ciągu 10 miesięcy 2022 roku. Mieszkańcy wsi oddają jednak sporo bio odpadów, które mogli by sami zagospodarować na kompostownikach w ogrodzie.
W ramach kampanii informacyjnej Prudnik oDgarnięty mieszkańcy będą sukcesywnie otrzymywać dawki wiedzy o gospodarce odpadami. Będzie to publikowane na stronie urzędu miasta, w partnerskich mediach oraz na specjalnej stronie internetowej, dedykowanej programowi.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót