Prymas Wyszyński inspiracją dla współczesnych. Prudnik zaprasza na serię wydarzeń kulturalnych. Będą koncerty, wystawy

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Archiwum
W Prudniku rusza seria wydarzeń kulturalnych, przypominających rocznicę beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Już w najbliższy poniedziałek 12 września o godzinie 20.00 w grocie lurdzkiej w Sanktuarium św. Józefa Robotnika w Prudniku Lesie zespół Maleo Etno Acustic wystąpi z plenerowym koncertem „Skrawek Nieba 2.0”. Na koncert złożą się także utwory skomponowane przez Dariusza Malejonka do słów z pism kardynała Wyszyńskiego.

- Byłem poruszony stwierdzeniami i myślami Kardynała Wyszyńskiego – mówił do dziennikarzy w Prudniku Dariusz Malejonek. – To bardzo aktualne w naszych czasach.

Otwarty i masowy charakter ma też kolejna impreza w tym cyklu – spektakl literacko muzyczny „Jan Paweł II – okno nadziei” – przygotowany przez amatorski, młodzieżowy teatr przy Nyskim Domu Kultury. Można go będzie zobaczyć 16 października.

- Spektakl to szczera wypowiedź młodzieży o tym, co sądzą na temat Jana Pawła II – mówi jego reżyser i dyrektor NDK Marek Kędzierski.

11 listopada wernisażem otwarta zostanie w Prudnickim Ośrodku Kultury wystawa plakatów Polskiej Szkoły Plakatu. Będą także spotkania i warsztaty twórcze. Patrycja Kostyra poprowadzi z młodzieżą warsztaty plastyczne, w ramach których w ogrodach POK powstanie mural o nazwie Polska Jutra. Razem z opolskim Kuratorium Oświaty organizatorzy zapraszają też 6 października na panel dyskusyjny, prelekcje i wykłady poświęcone polskiej kulturze. 30 października filmowiec Dariusz Deberny poprowadzi warsztaty filmu dokumentalnego. Cykl zakończą międzypokoleniowe warsztaty integracyjne dla osób niepełnosprawnych.

- Głównym celem naszego projektu jest promocja wartości chrześcijańskich – mówi dyrektor POK Sylwia Gawłowska.

- Trzeba oferować młodym ludziom coś więcej niż mogą zobaczyć na Tik Toku – komentuje wydarzenia kulturalne Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty.

- Mając taki skarb nie sposób się nie dzielić – dodaje o. Dawid Zmuda, gwardian prudnickiego klasztoru franciszkanów, gdzie w 1954 roku był więziony prymas Wyszyński i gdzie znajduje się jego muzealna cela.

- Gmina Prudnik tak mocno angażuje się w działania promocyjne, związane z kardynałem Wyszyńskim, aby przywrócić historyczną prawdę o postaci Stefana Wyszyńskiego i aby Prudnik miał właściwe miejsce na mapie historii Polski – podkreśla burmistrz miasta Grzegorz Zawiślak.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska