Prysznic w nowej odsłonie

Joanna Mentel
Łazienka. Dziś w łazience modny jest minimalizm. Nowoczesne baterie, gładkie płytki, a zamiast kosmicznej kabiny z bajerami - prosty prysznic zamontowany bezpośrednio na ścianie.

Tradycyjne kabiny prysznicowe coraz częściej zastępowane są przez prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę.

Takie rozwiązanie jest nie tylko tańsze, ale też bardziej praktyczne, bo łatwiej z urządzenia korzystać osobom starszym i niepełnosprawnym.
Podłoga prysznica może być niższa o kilka centymetrów w stosunku do całej powierzchni lub być na tym samym poziomie. Należy jedynie pamiętać, aby odpływ z natrysku znajdował się wyżej niż miejsce połączenia z pionem kanalizacyjnym. Podłączenie do kanalizacji musi zmieścić się w grubości stropu i podłogi.

Odpływy można zlokalizować przy ścianie lub na środku podłogi pod prysznicem. W narożnikach warto zamontować odpływy proste i kątowe. Do poziomu posadzki należy dopasować poziom kratki. Uszczelniamy ją przypodłogowym pierścieniem.
Cementowa wylewka nie może być cieńsza niż 3 cm, a dno musi mieć spadek w kierunku wpustu podłogowego. Po stwardnieniu wylewki syfon należy owinąć taśmą uszczelniającą, a na podłogę i ściany natrysku nałożyć izolację przeciwwodną, np. z płynnej folii elastycznej na bazie sztucznych tworzyw. Naroża przy kratkach ściekowych i krawędziach rur zabezpieczamy wodoszczelną taśmą i kołnierzami uszczelniającymi. Po wyschnięciu izolacji przyklejamy płytki ceramiczne.

Na posadzkę, ze względu na spad, najlepiej położyć drobną mozaikę lub małe płytki 10x10 cm. Bezpieczeństwo zapewni nam też antypoślizgowy gres.
Do położenia płytek warto zastosować wysokoelastyczną zaprawę. Całość wykańczamy wodoszczelną, odporną na działanie wody fugą. Fachowcy polecają fugę produkowaną na bazie żywicy epoksydowej, np. firmy Atlas. Wykorzystuje ona innowacyjne systemy: Color Protect - przedłuża trwałość koloru spoin i zapobiega powstawaniu plam i wykwitów - oraz Myko Bariera, który zabezpiecza je przed rozwojem grzybów i pleśni.

Ekspert radzi

Piotr Dereń, Grupa Atlas

Z uwagi na odkształcenia termiczne płytek ceramicznych, którymi wykładamy ściany i posadzki pod prysznicem, należy zastosować elastyczne połączenia styków. Polecam elastyczny silikon. Preparat jest odporny na działanie pleśni i grzybów, a w reakcji z wilgotnym powietrzem tworzy trwałą, elastyczną i wodoodporną warstwę izolującą. Przed przystąpieniem do prac szczeliny przeznaczone do wypełnienia należy wcześniej okleić obustronnie taśmą malarską. Masę wygładzamy szpachelką i usuwamy taśmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska