Przebudowany Mały Rynek w Opolu najlepszą przestrzenią publiczną w regionie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Staw w zabytkowym parku wolności w Brzegu
Staw w zabytkowym parku wolności w Brzegu mat. prasowe
Przebudowę Małego Rynku w Opolu uznano za najlepszą przestrzeń publiczną w tegorocznej edycji konkursu urzędu marszałkowskiego.

Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego 2016 otrzymało przedsięwzięcie pn. "Przebudowa placu Mały Rynek w Opolu".

Inwestorem była gmina Opole, projektantami Krzysztof Szkółka, Patrycja Szkółka i Dariusz Sirojić ze studia BASIS we Wrocławiu.

Nagrodę przyznano za skalę przeobrażeń architektoniczno-funkcjonalnych historycznego placu miejskiego, przydających przestrzeni publicznej nowych możliwości wykorzystania do integracji i aktywizacji społecznej mieszkańców oraz aktywizacji gospodarczej jego otoczenia; za uporządkowanie zagospodarowania i polepszenie standardu placu oraz poszerzenie oferty przestrzeni jako wielofunkcyjnej atrakcji śródmieścia Opola; a także za stworzenie indywidualnej i osobliwej kompozycji placu z wykorzystaniem współczesnych środków wyrazu w historycznym układzie zabudowy.

Komisja zwróciła jednocześnie uwagę na potrzebę konsekwentnego stosowania zasad gospodarowania przestrzenią tego placu, zwłaszcza pod względem zieleni i małej architektury.

Komisja postanowiła przyznać także trzy wyróżnienia:

1. Odbudowa stawu rekreacyjnego w zabytkowym parku wolności w Brzegu etap I i etap II, budowa mini kompleksu rekreacyjno-sportowego PZU Trasy Zdrowia zlokalizowanego na terenie parku Wolności w Brzegu – inwestor – gmina Brzeg, projektanci - Przedsiębiorstwo Usług Melioracyjnych ZAR-MEL z Brzegu i Pracownia Projektowa PARK z Opola.

Wyróżnienie przyznano za odnowienie ekosystemu wodnego parku miejskiego z poszanowaniem
i wzbogaceniem jego walorów krajobrazowych, kulturowych i przyrodniczych oraz umiejętne wkomponowanie funkcji rekreacyjno-sportowych w przestrzeni największego kompleksu zieleni miejskiej Brzegu.

2. Rewitalizacja otoczenia muru miejskiego oraz dziedzińca dawnego wójtostwa w Głuchołazach – inwestor: gmina Głuchołazy, projektanci - Biuro Obsługi Technicznej „SEWI” z Opola i oraz dr inż. arch. Andrzej Legendziewicz, mgr inż. arch. Krzysztof Nawarecki i inż. Ryszard Kubik.

Wyróżnienie przyznano za przywrócenie miastu kolejnego, ważnego historycznie fragmentu zabudowy śródmiejskiej, dzięki czemu wzmocniono wizerunek miasta przyjaznego mieszkańcom i atrakcyjnego turystycznie.

3. Plac zabaw Podwórko Nivea w Siołkowicach Starych – inwestor i projekt: gmina Popielów. Wyróżnienie przyznano za stworzenie urokliwego miejsca rekreacji codziennej, oferującego estetyczne, trwałe i różnorodne urządzenia zabawowe w atrakcyjnej i dobrze utrzymanej zieleni oraz konsekwentną, udaną kontynuację działań służących podnoszeniu jakości życia poprzez urządzanie przestrzeni publicznych wsi przy aktywnym zaangażowaniu jej mieszkańców w procesie realizacji.

" Nagroda internautów za najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego 2016”
Organizator konkursu, wzorem lat ubiegłych, przeprowadził konkurs także wśród internautów. Do konkursu prowadzonego w dniach od 3 do 18 listopada 2016 r. na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, wpłynęły 684 głosy, spełniające warunki regulaminowe.

Zwycięzcą konkursu zostało przedsięwzięcie pn. "Rewitalizacja otoczenia muru miejskiego oraz dziedzińca dawnego wójtostwa w Głuchołazach ", na które oddano 294 głosy, tj. 43% wszystkich głosów.

Druga pod względem liczby zdobytych głosów „Rewitalizacja zabytkowego śródmieścia Głubczyc zdobyła ich 169, zaś trzecie „Podwórko Nivea” w Siołkowicach – 159 głosów.

- Celem konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego 2016, ogłoszonego już po raz dziewiąty przez Zarząd Województwa Opolskiego, było przede wszystkim promowanie osiągnięć w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznych, wskazanie najlepszych realizacji w zakresie przestrzeni publicznych w województwie opolskim i promocja projektów urbanistycznych kształtujących wysoką jakość przestrzeni publicznej, nagrodzenie i promocja gmin dbających o ład przestrzenny i funkcjonalność przestrzeni, a także podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania ładu przestrzennego - wyjaśniają przedstawiciele UMWO.

W tym roku do konkursu zgłoszono 7 zrealizowanych projektów. W wyniku pracy komisji konkursowej, która przeprowadziła wizje lokalne wszystkich zgłoszonych projektów, przyznano nagrodę główną i wyróżnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska