Przeciążeni pracą

Ewa Kosowska-Korniak
Opolscy prokuratorzy załatwiają miesięcznie 34,2 sprawy. To obciążenie na granicy ludzkiej wytrzymałości - twierdzi prokurator okręgowy w Opolu Józef Niekrawiec.

Podczas konferencji podsumowującej ubiegły rok pracy Józef Niekrawiec stwierdził, że już odczuwane są skutki nadmiernego obłożenia prokuratorów pracą.
- To przemęczenie, przeciążenie i obniżenie poziomu pracy - powiedział prokurator okręgowy. - Już w zeszłym roku, gdy obciążenie miesięczne wynosiło 30,6 spraw, sygnalizowałem, że ta sytuacja jest nie do przyjęcia i potrzebne są nowe etaty prokuratorskie. Jednak w 2001 roku na cały okręg dostaliśmy tylko dwa dodatkowe etaty. W tym roku wszystko wskazuje na to, że nie dostaniemy żadnego.

W 2001 roku do prokuratury wpłynęło 34 898 spraw. Prokuratorzy wnieśli 10 431 aktów oskarżenia (o 3 844 więcej niż w 2000 r.), oskarżając 12 807 osób. W 2001 roku umorzono wobec niewykrycia sprawcy 13 051 spraw (39,8 proc.).
- Utrzymuje się kilkuletnia już tendencja do spadku liczby umorzeń wobec niewykrycia sprawcy - podkreślił szef prokuratury, a za kolejny sukces prokuratury uznał wydatny wzrost liczby apelacji od wyroków uznanych przez prokuratora za wadliwe.
Porażki prokuratury to kilka uniewinnień osób, które na wniosek prokuratora spędziły miesiąc lub kilka miesięcy w areszcie. W każdym takim przypadku prokurator musi wytłumaczyć, dlaczego wnioskował do sądu o areszt, a Prokuratura Okręgowa bada, czy materiał dowodowy, którym wówczas dysponował, dawał ku temu podstawy.

Mimo iż liczba stwierdzonych przestępstw (34 tys.) jest wyższa niż w ubiegłym roku (30,5 tys.), jest to wzrost tylko statystyczny.
- Faktycznie ubiegły rok był pierwszym od 10 lat, w którym na Opolszczyźnie zanotowano spadek przestępczości- podsumował Józef Niekrawiec. - Gdyby od ogólnej liczby przestępstw odjąć kwalifikowane od niedawna jako przestępstwo prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu, to okaże się, że mieliśmy 376 przestępstw mniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska