Przeczytaj porady, zanim wybierzesz się na urlop

Robert Lodziński, Edyta Hanszke
Jeśli opóźnienie lub odwołanie lotu nastąpiło z przyczyn niezależnych (np. warunki atmosferyczne, strajk), pasażer nie może domagać się odszkodowania. (fot. Sławomir Mielnik)
Jeśli opóźnienie lub odwołanie lotu nastąpiło z przyczyn niezależnych (np. warunki atmosferyczne, strajk), pasażer nie może domagać się odszkodowania. (fot. Sławomir Mielnik)
Choć sezon urlopowy trwa w pełni, nadal nie wiesz gdzie wybrać się na urlop? Podpowiadamy jak szukać noclegu? Jak wynająć samochód i co zrobić, jeśli podczas podróży samolotem zniknie lub zostanie zniszczony twój bagaż?

Poszukiwanie noclegów przez internet najprościej zacząć, wpisując w wyszukiwarce dwa słowa: nazwę interesującej nas miejscowości oraz słowo hotele.

Pojawi się wówczas mnóstwo stron oferujących nocleg. Wchodząc na jedną z nich, możemy skorzystać z opcji, która wszystkie oferty posegreguje nam według ceny. Od najtańszej do najdroższej.

Zobacz: Jak wybrać hotel

Wynajem samochodu za granicą

Sprawdź ofertę. Jeszcze przed wyjazdem warto przejrzeć portale internetowe z adresami wypożyczalni. Oferty krajowych firm mogą być tańsze niż międzynarodowych korporacji.

Warto zwrócić uwagę na: dane przedsiębiorcy (adres, zezwolenie na działalność, opinie), cenę i co ona obejmuje (np. ubezpieczenie), oferowaną markę i model, warunki odbioru i oddania samochodu, ewentualne koszty naprawy szkód, dokumenty auta obowiązujące w danym kraju, kary umowne za wcześniejsze rozwiązanie umowy lub niewłaściwe jej realizowanie, dodatkowe wymogi (np. ograniczenia wiekowe dla kierowcy).

Gdy zawierasz umowę przez internet, nie możesz odstąpić od niej na odległość bez podania przyczyny.

Żądaj umowy na piśmie, najlepiej w języku polskim (lub obcym, ale zrozumiałym dla klienta) i zachowaj kopię lub swój egzemplarz.

Ubezpieczenie. Jest obowiązkowe dla każdego kierowcy i auta! Przed wyjazdem sprawdź, jakie są jego warunki, jakiego rodzaju szkody ono obejmuje (np. kradzież) i uregulowania odnośnie poruszania się po innych krajach (mogą być różne dla UE i poza Europą, i wymagać dodatkowego ubezpieczenia). Powinny być tam też wpisane zasady zgłaszania szkód.

Jeśli z auta będzie korzystać więcej niż jeden kierowca, należy to wcześniej zgłosić (możliwe dodatkowe opłaty, konsekwencje finansowe w razie spowodowania wypadku).

Na miejscu obejrzyj samochód, czy jest sprawny. Jeśli masz zastrzeżenia (zauważyłeś zarysowania, wgniecenia, brak radia), spisz to w protokole. Sprawdź datę przeglądu okresowego, ilość paliwa. Gdy dojdzie do wypadku, spróbuj na własną rękę wstępnie oszacować straty naprawy w warsztacie. Będziesz wiedział, czy przedsiębiorca nie chce cię oszukać.

Oddając auto, zawsze spisz protokół (z datą i podpisami z obu stron). Kopię warto zachować - w razie np. nieuzasadnionego obciążenia karty kredytowej można udowodnić, że podczas naszego użytkowania wóz nie był uszkodzony.

Zobacz: Podróże samolotem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska