Przeczytaj! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zasiłku opiekuńczym

Tomasz Gdula [email protected] 077 48 49 528
Do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dziećmi ma prawo zarówno matka jak i ojciec dziecka. (fot. sxc)
Do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dziećmi ma prawo zarówno matka jak i ojciec dziecka. (fot. sxc)
Ile zasiłku opiekuńczego i kiedy możesz dostać na zdrowe dziecko, a ile na chore. Kiedy przysługuje ci opieka na chorego małżonka i na kogo jeszcze możesz ją dostać?

Pytań jest wiele, gdyż przepisy o zasiłkach opiekuńczych są dość obszerne. W tym poradniku, przygotowanym dzięki pomocy pracowników opolskiego ZUS-u postaramy się rozwiać najważniejsze wątpliwości.

Zobacz: Nie tylko ZUS może ścigać symulantów

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu z tytułu sprawowania opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8,
  • chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
  • innym chorym członkiem rodziny.

Prawo do zasiłku z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 przysługuje w następujących przypadkach:

  • w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Chodzi o zdarzenia, o których rodzice dowiedzieli się w terminie krótszym niż 7 dni,
  •  w przypadku porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • w razie pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w szpitalu.

Przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem analogicznie jak małżonkowie traktowani są rodzice dziecka nie pozostający w formalnym związku małżeńskim. Warunkiem jest zamieszkiwanie pod wspólnym dachem.

Zobacz: Właścicielki firm będą musiały płacić składki na urlopie macierzyńskim

Zasiłek opiekuńczy z tytułu konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 przysługuje także w przypadku konieczności izolacji dziecka z powodu podejrzenia o chorobę zakaźną.

Do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dziećmi ma prawo zarówno matka jak i ojciec dziecka. Zasiłek opiekuńczy wypłaca się jednak tylko jednemu z rodziców, temu który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko z tytułu sprawowania opieki nad własnym dzieckiem, ale również z tytułu sprawowania opieki nad potomkiem małżonka, dzieckiem przysposobionym, a także dzieckiem obcym, przyjętym na wychowanie i utrzymanie.

Do „innych członków rodziny”, nad którymi opieka - w razie ich choroby - daje prawo do zasiłku opiekuńczego, zalicza się: dzieci w wieku powyżej 14 lat, małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki oraz rodzeństwo, pod warunkiem jednak, że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zobacz: Zasiłek macierzyński pod lupą

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje tylko wtedy, jeżeli nie ma innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę.

Za członka rodziny mogącego zapewnić opiekę nie uważa się jednak:

  • osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
  • osoby chorej,
  • osoby, która jest niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,
  • osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,
  • pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,
  • osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy),
  • osoby nie zobowiązanej do sprawowania opieki, jeśli tego odmawia (np. babcia).

II części poradnika szukaj w papierowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej. Znajdziesz go w poniedziałek 17 sierpnia w dodatku Praca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska