Przeczytaj! Wszystko o kapitale początkowym!

(oprac. dora)
Kapitał początkowy jest jednym z elementów, który będzie miał wpływ na wysokość emerytury. (fot. sxc)
Kapitał początkowy jest jednym z elementów, który będzie miał wpływ na wysokość emerytury. (fot. sxc)
Kapitał początkowy jest jednym z elementów, który będzie miał wpływ na wysokość emerytury.

Ustala się go urodzonym po 1948 r., którzy byli ubezpieczeni przed 1999 r., czyli co najmniej kliku milionom Polaków.

Dlaczego trzeba się starać o jego obliczenie i do kiedy należy składać wnioski – na te i na wiele innych pytań odpowiada Bogdan Boreckizastępcą dyrektora ds. świadczeń z opolskiego oddziału ZUS.

- Co to właściwie jest kapitał początkowy i dlaczego trzeba starać się o jego obliczenie?

Przepisy ustawy o emeryturach i rentach, obowiązujące od 1 stycznia 1999 r. zreformowały nabywanie prawa do emerytury przez osoby urodzone po 1948 r., które do 31 grudnia 2008 r. nie spełnią warunków do emerytury przyznawanej na dotychczasowych zasadach.

Ustawa ta określiła także - odmienną niż do tej pory - zasadę obliczania dla tej grupy osób wysokości emerytury. Będzie ona zależała od kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne zaewidencjonowanych w ZUS po 1998 r. na indywidualnym koncie ubezpieczonego oraz od kwoty kapitału początkowego, również zapisanego na koncie.

Kapitał jest więc elementem nowego systemu emerytalnego. Będzie on stanowił część przyszłej emerytury, dlatego w interesie osób, które były zatrudnione przed 1999 r. leży złożenie wniosku o jego ustalenie.

Zobacz: - Kto musi mieć obliczony taki kapitał?

- Czy ZUS oblicza kapitał początkowy z urzędu, czy trzeba złożyć wniosek?

Kapitału początkowego nie ustala się z urzędu, ponieważ ZUS nie dysponuje informacjami, które osoby i jak długo pracowały, były ubezpieczone przed 1999 r.   Obliczany jest on więc na wniosek. Zainteresowani powinni go złożyć wraz dowodami potwierdzającymi okresy zatrudnienia i wysokość zarobków osiąganych przed 1 stycznia 1999 r.

Zobacz: - Jakie dokumenty trzeba złożyć razem z wnioskiem?

Zobacz: - A czy sam ZUS może potwierdzić staż pracy albo zarobki?

- Czy decyzja o wysokości kapitału początkowego jest ostateczna? Czy ZUS może ją zmienić, np. w sytuacji, gdy osoba zainteresowana odnajdzie jakieś dodatkowe dokumenty?

Kapitał początkowy może zostać w każdym czasie przeliczony na wniosek ubezpieczonego. Zainteresowany musi jednak przedstawić, nowe dokumenty, które potwierdzą nieudowodnione wcześniej okresy składkowe albo  nieskładkowe lub wynagrodzenie nieuwzględnione w podstawie  wymiaru kapitału początkowego.

- Czy możliwe jest przeliczenie kapitału jeżeli komuś przyznano już emeryturę?

Osoby, które będą miały ustalaną emeryturę na „nowych zasadach”  tzn. obliczoną od kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz kwoty zwaloryzowanej składki na ubezpieczenie emerytalne zaewidencjonowanej na indywidualnym koncie ubezpieczonego  - będą mogły wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie wysokość kapitału początkowego.

Muszą jednak wystąpić okoliczności mające wpływ na jego wysokość.  Okolicznością taką będzie dostarczenie dokumentacji potwierdzającej okresy składkowe lub nieskładkowe albo osiągane wynagrodzenie, która wcześniej – przed ustaleniem prawa do emerytury i jej wysokości  - nie była do ZUS przekazana.

- Czy można się zwracać do ZUS-u z prośbą o radę i wyjaśnienia jakichś skomplikowanych sytuacji?

Zakład zobowiązany jest do informowania ubezpieczonych o warunkach i dowodach wymaganych do uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych, w tym także kapitału początkowego. Pracownicy ZUS udzielają wszelkiej pomocy przy ubieganiu się o te świadczenia. Jeżeli więc ubezpieczony ma problem z wypełnieniem dokumentów lub interpretacją przepisów zawsze może się zwrócić o pomoc do naszych pracowników. O poradę można wystąpić pisemnie, mail-em, telefonicznie lub odwiedzając placówkę Zakładu. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska