MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami kolejny Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Motyw przewodni to kpt. Henryk Flame i jego żołnierze. Trwają zgłoszenia

Marcin Żukowski
Od pierwszej edycji wydarzenie gromadziło szczególnie osoby młode. Na zdjęciu uczestnicy, organizatorzy i partnerzy 6. Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Od pierwszej edycji wydarzenie gromadziło szczególnie osoby młode. Na zdjęciu uczestnicy, organizatorzy i partnerzy 6. Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. arch. Fundacja Dla Dziedzictwa
Kpt. Henryk Flame „Bartek” i jego zgrupowanie partyzanckie to motyw przewodni tegorocznego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Wydarzenie jest organizowane w Opolu po raz ósmy i gromadzi uczestników pochodzących z różnych miejscowości. Dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody. Wydarzenie zaplanowano na 2 marca.

Przewidziano trzy kategorie wiekowe: szkoły podstawowe (od 6. klasy), szkoły ponadpodstawowe, dorośli. Test będzie składał się z 30 pytań o różnym poziomie trudności. Z patronem edycji będzie związane aż 20 z nich.

- Aby ułatwić uczestnikom przygotowanie, praktykowane jest wskazywanie patronów poszczególnych edycji testu. Są nimi uczestnicy powojennego powstania związani w jakiś sposób z Opolszczyzną. W tym roku wydarzeniu będą patronowali powojenni partyzanci NSZ z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego znani, jako „żołnierze Bartka”. - informują organizatorzy. - Kilka miesięcy temu przypadała 75. rocznica mordu "bartkowców" dokonanego przez NKWD/UB w ramach operacji „Lawina”. Z kolei w tym roku będzie 75. rocznica zabójstwa ich dowódcy kpt. Henryka Flamego.

We wrześniu 1946 r. ok. 100 członków Zgrupowania zostało skrytobójczo zamordowanych w trzech miejscach na terenie Opolszczyzny, w Barucie, Starym Grodkowie i Malerzowicach Wielkich. Stało się to za sprawą prowokacji stalinowskiej, gdyż do beskidzkiego zgrupowania przeniknął agent UB, który deklarował, że zakonspirowanym żołnierzom pomoże przedostać się do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. Wszystko to okazało się tragicznym w skutkach kłamstwem. Dotychczas IPN odnalazł szczątki około 60 osób, z czego zidentyfikowano kilkanaście.

Jak zapowiadają organizatorzy, udział w teście może wziąć każdy, a rywalizacja będzie prowadzona w formie zdalnej. Wynika to nie tylko z chęci uniknięcia komplikacji przez ewentualne restrykcji sanitarne. Jest to także ułatwienie udziału osobom spoza Opola.

- W ostatnich latach mieliśmy uczestników nie tylko z Opola, ale z większości powiatów Opolszczyzny, m.in Głubczyc, Głuchołaz, Nysy, Kędzierzyna-Koźla, Brzegu i Kluczborka. – informuje Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa” i koordynator testu. - Laureaci zostaną zaproszeni do Opola na rozdanie nagród.

Termin organizacji konkursu jest związany z przypadającym na 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonym po raz pierwszy w 2011 roku. Warto przypomnieć o szczególnej roli Opola w tej sprawie. Choć inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, to idea ustanowienia tego dnia narodziła się w stolicy naszego regionu i miała charakter oddolny, społeczny.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy i wszelkie inne informacje znajdują się na stronie internetowej Fundacji „Dla Dziedzictwa”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z Mandaryną !

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska