Przed nami wstrząsający czworobok grozy. Tak wyglądało Olesno po wojnie [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- Stoimy na rynku w Oleśnie. Przed nami i wokoło nas wstrząsający czworobok grozy. Zgliszcza i ruiny - zanotowała Janina Kłopocka (twórczyni znaku Rodła), która przyjechała do Olesna w marcu 1945 roku.
- Stoimy na rynku w Oleśnie. Przed nami i wokoło nas wstrząsający czworobok grozy. Zgliszcza i ruiny - zanotowała Janina Kłopocka (twórczyni znaku Rodła), która przyjechała do Olesna w marcu 1945 roku. Józef Krzysztowczyk
Jak dawny Rosenberg wyglądał w 1945 roku, wiemy dzięki zdjęciom, często publikowanym w książkach i artykułach historycznych o Oleśnie. Ich autorem jest Józef Krzysztowczyk, który przeprowadził się do Olesna jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej.

- Stoimy na rynku w Oleśnie. Przed nami i wokoło nas wstrząsający czworobok grozy. Zgliszcza i ruiny. Otwory okienne na fasadach trzymających się jeszcze, zieją pustą czernią. Zaduch spalenizny - zanotowała Janina Kłopocka (twórczyni znaku Rodła i Pięciu Prawd Polaków), która przyjechała do Olesna w marcu 1945 roku.

Autorem tych zdjęć jest Józef Krzysztowczyk, który również przyjechał do Olesna w marcu 1945 roku. Był wtedy pierwszą i jedyną osobą, która fotografowała zniszczone miasto.

Do 1945 roku ówczesny Rosenberg jako niemieckie miasto nie miał wojennych zniszczeń. Jedyna bomba, która wybuchła na Ziemi Oleskiej, między Sowczycami a Borkami Małymi, została najprawdopodobniej spuszczona... przypadkowo przez przelatujący myśliwiec.

Olesno obrócili w ruinę w ciągu trzech dni w styczniu 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej, mimo iż armia niemiecka nie broniła miasta.

Sowieci dotarli do Olesna 20 stycznia 1945 r. drogą od strony Sowczyc. Z daleka ostrzelali miasto z artylerii. Uszkodzili przy tym wieżę kościoła Bożego Ciała.

Weszli na oleski rynek i urządzili zwycięską fetę. Strzelali z karabinów maszynowych, stojącej na rynku Kolumnie Maryjnej odstrzelili rękę i głowę.

Prawdziwego dzieła zniszczenia dokonali w najbliższych trzech dniach. 75 procent Olesna zostało obrócone w perzynę. Rynek stał się jedną wielką ruiną.

Jeszcze przez długie lata po wojnie część budynków w mieście stała zniszczona.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gapcio
no cóż nie ma co szat rozdzierać ! nie jedyne miasto! Było niemieckie i było pozwolenie z Moskwy!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska