MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed pierwszym dzwonkiem

Iwona Kłopocka [email protected]
Promowanie edukacji patriotycznej to jedno z najważniejszych zadań czekających szkoły Opolszczyzny w nowym roku szkolnym.

1 września na Opolszczyźnie rozpocznie naukę:
169 800 uczniów we wszystkich typach szkół
80 360 uczniów w szkołach podstawowych
10 830 siedmiolatków
44 890 uczniów w gimnazjach publicznych
44 550 uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych

Główne kierunki pracy szkół i placówek oświatowych w roku szkolnym 2003/2004 zostały opisane w dokumencie, przygotowanym przez Opolskie Kuratorium Oświaty. Od dziś będą one prezentowane na cyklu narad z dyrektorami szkół i przedstawicielami organów prowadzących.

Nowy rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września. Jego wojewódzka inauguracja odbędzie się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Skorogoszczy, gdzie uroczyście zostanie otwarta nowa sala sportowa.
Wśród dwunastu zadań stawianych opolskim szkołom w nowym roku szkolnym nowością jest promowanie edukacji patriotycznej.
- Chcemy ją potraktować szczególnie - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej Franciszek Minor, opolski kurator oświaty. - W ostatnich latach pojęcie patriotyzmu wyraźnie się zdewaluowało. Transformacji ustrojowej towarzyszą zwykle liczne przewartościowania, nie zawsze zgodne z oczekiwaniami. W szkole, jak w soczewce, skupiają się wszystkie zewnętrzne zawirowania. Dlatego tym trudniejsze zadanie stoi przed nauczycielami, którzy w czasach upadku autorytetów muszą znaleźć sposób na kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia.

Jednym z elementów edukacji patriotycznej w opolskich szkołach ma być promowanie mody na piękną polszczyznę, realizowane wspólnie przez opolskie kuratorium i Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego.
Najważniejszym zadaniem w roku szkolnym 2203/2004 ma być poprawa jakości pracy szkół w świetle wyników sprawdzianu kompetencji i egzaminu gimnazjalnego. Opracowanie, porównujące wyniki tych egzaminów w latach 2002 i 2003, to drugi dokument, jaki dla dyrektorów, nauczycieli i samorządowców odpowiedzialnych w gminach za oświatę przygotowało opolskie kuratorium.
Wyniki sprawdzianu w szkołach podstawowych Opolszczyzny generalnie są satysfakcjonujące, bo średnia wojewódzka jest wyższa od średniej krajowej. Martwi jednak fakt, że aż w 33 gminach osiągnięto w 2003 roku wyniki gorsze niż przed rokiem, a tylko 18 gmin je poprawiło.
Jeszcze bardziej niepokoi utrzymywanie się poniżej średniej krajowej wyników egzaminu gimnazjalnego. Na palcach jednej ręki można policzyć gminy, które uzyskały wysokie wyniki.
- Szkoły, które mają niskie wyniki, muszą przygotować program naprawczy - powiedział opolski kurator.

Kuratorium oświaty zamierza w nowym roku szkolnym wprowadzić w całym województwie komputerowy system rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
- Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z wrocławską firmą Vulcan, ale aby przedsięwzięcie się udało, muszą się zgodzić wszystkie szkoły i wszystkie prowadzące je samorządy - uważa Franciszek Minor.
Na razie do zainteresowanych rozesłane zostaną ankiety z pytaniem o gotowość do przystąpienia do tego projektu. Zdaniem opolskiego kuratora szkoły mają potrzebną do tego kadrę i bazę informatyczną. Decyzja zapadnie późną jesienią. Komputerowy system rekrutacji pozwoliłby na znaczne jej skrócenie i ułatwienie.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska