"Przede wszystkim jestem dumny z mieszkańców" - Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika mówi o swojej gminie

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Kazimierz Cebrat
Kazimierz Cebrat Radio Opole / Dorota Kłonowska
O tym jak mieszka się na zachodnich kresach Opolszczyzny, prowadzonych inwestycjach i planach na najbliższą przyszłość rozmawialiśmy z Kazimierzem Cebratem, wójtem Kamiennika.

Czy Gmina Kamiennik jest dobrym miejscem do życia?

Gmina Kamiennik jest bardzo dobrym miejscem do życia, jest tu cisza, spokój, wspaniała przyroda. Teren jest bardzo charakterystyczny, falisty i pagórkowaty. Szczególnie urokliwie jest wiosną i latem, kiedy kwitnie rzepak. Gmina jest pięknie położona na Wzgórzach Strzelińskich z najwyższym punktem liczącym 338 m n.p.m. Tereny leśne zajmują 17 proc. powierzchni i tworzą zwarte kompleksy, co razem z malowniczym i zróżnicowanym krajobrazem sprzyja turystyce rowerowej i pieszej. W lasach występują piękne okazy dębów, buków, modrzewi. Jest wiele dzikiej zwierzyny. Ostatnio pokazały się nawet wilki. Gmina ma charakter typowo rolniczy. Użytki rolne zajmują 76 proc. powierzchni. Sprzyjający klimat i dobre gleby decydują o możliwościach rozwojowych rolnictwa jako podstawowej funkcji w gminie. Funkcja przemysłowa, związana głównie z zakładami przetwórstwa spożywczego i bazą składową w Karłowicach Wielkich, pozostaje w skali gminy jako uzupełniająca. Usługi nastawione są na obsługę mieszkańców gminy.

A jakimi działaniami i inwestycjami przeprowadzonymi w ostatnich latach może pochwalić się gmina?

Staramy się stworzyć naszym mieszkańcom coraz lepsze warunki do życia poprzez wykonywanie kolejnych inwestycji. W ostatnim czasie, dzięki pozyskiwaniu dużych środków finansowych, gmina zrealizowała w sumie kilkanaście ważnych projektów i sporo mniejszych. Pieniądze pozyskaliśmy m.in. z budżetu państwa i marszałka województwa. Zadania nie były tanie. Przykładowo przebudowa drogi Szklary-Wilemowice to wydatek w wysokości ponad 5,2 miliona złotych, z czego bisko 5 milionów złotych stanowiła dotacja z Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Kilka inwestycji wykonaliśmy ze środków własnych. Z pieniędzy gminy zbudowaliśmy sieć wodociągową w Kłodoboku, schody zewnętrzne w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienniku i przebudowaliśmy drogę gminną w Wilemowicach (na łączną kwotę blisko 750 tys. złotych). Ta samodzielność bardzo cieszy.

Z czego jeszcze jest Pan dumny myśląc o gminie Kamiennik? Co jest Waszym największym skarbem?

Jestem dumny przede wszystkim z naszych mieszkańców, młodzieży, wszystkich tych którzy z wielkim zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju naszej gminy i pięknie reprezentują ją na zewnątrz. Na pewno takim skarbem jest nasza orkiestra dęta działająca od 1946 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamienniku która łączy pokolenia i uczestniczy w wielu wydarzeniach nie tylko na terenie naszej gminy. Dumny jestem również, że na terenie naszej gminy powstała jedna z pierwszych na Opolszczyźnie farm wiatrowych, która płaci spore podatki i dzięki temu mamy środki na wkład własny na wiele nowych inwestycji m.in. kanalizację. Dumą gminy jest również jej historia. Praktycznie w każdej miejscowości gminy Kamiennik znajduje się jakiś zabytek lub ciekawostka architektoniczna: dwór, stary kościół, cmentarz, młyn, pałac, zabytkowy park. Samych stanowisk archeologicznych w różnym wieku historycznym jest w gminie 13. Ciekawostką jest również to, że przez gminę Kamiennik przebiega Granica św. Jana, czyli granice posiadłości biskupów wrocławskich (św. Jan jest patronem katedry i diecezji wrocławskiej). Zachowane kamienne słupy graniczne są unikatowym zabytkiem związanym z wyznaczaniem granic w średniowieczu, gdyż jako nieliczne zachowały się do dziś przez blisko 700 lat. Dla zwiedzających Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie odnalezienie znanych sześciu słupów granicznych stanowi ciekawe wyzwanie i przygodą. To także swego rodzaju oryginalne zaproszenie do bliższego poznania naszego terenu.

Proszę powiedzieć, co czeka mieszkańców w najbliższym czasie.

W tym roku zakończyliśmy wodociągowanie całej gminy, mamy nowoczesne stacje uzdatnia wody. Dzięki temu będziemy mieć spokój z wodą na najbliżej lata. Teraz przyszedł czas na kanalizację. Mamy skanalizowaną gminę w 25 proc., Jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji kanalizacji w większych miejscowościach tj. w Kamienniku i Szklarach. Celem generalnym jest ożywienie gospodarcze i zapewnienie zrównoważonego rozwoju gminy w oparciu o nowoczesne rolnictwo, dynamiczny rozwój usług i agroturystyki jak również aktywność biznesowa małych i średnich przedsiębiorstw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska