Przedsiębiorco, masz kłopoty ze spłatą pożyczki? Powiedz wcześniej

Redakcja
fot. sxc
fot. sxc
Fundacja Rozwoju Śląska może odroczyć spłaty pożyczkobiorcom, którzy mają trudny finansowo okres.

Pożyczkę z Fundacji Rozwoju Śląska trzeba zacząć spłacać najpóźniej 30 dni po podpisaniu umowy. Chyba że ustanowiona zostanie karencja, czyli zwłoka w terminie spłat. Wynosi ona zazwyczaj 6 m-cy.

Zobacz: Pożyczka z Fundacji Rozwoju Śląska dla przedsiębiorców na dorobku

- Za termin spłaty Fundacja uznaje dzień, w którym przelane pieniądze wpływają na konto Fundacji - mówi Christian Heinz, pracownik działu pożyczek. - Raty kapitałowe są równe, za to odsetkowe maleją, bo nalicza się je co miesiąc proporcjonalnie do wielkości zaległego kapitału. To oznacza, że z każdym kolejnym miesiącem spłaty się zmniejszają.

Czas spłaty pożyczek obrotowych to zazwyczaj 3 lata, a inwestycyjnych - 5 lat. W uzasadnionych przypadkach przedsiębiorcy mogą się starać o zgodę na rozłożenie spłaty nawet na lat 10.

Fundacja Rozwoju Śląska jak żadna inna instytucja finansowa rozumie przedsiębiorców. - Wiemy, że zdarza się im czasem gorszy czas - stwierdza Christian Heinz.

Ale przedsiębiorca musi być świadomy, co mu grozi w razie nieterminowego regulowania swoich zobowiązań.

- W przypadku opóźnień ze spłatami od raty przeterminowanej naliczane są odsetki karne - wyjaśnia pracownik działu pożyczek.

Zobacz: Fundacja Rozwoju Śląska: wizytujemy, analizujemy, wypłacamy

14 dni po tym, jak minie termin spłaty raty Fundacja wysyła do dłużnika monit. Jeśli nie ureguluje on należności we wskazanym czasie, to powiadamiani są również poręczyciele.

Najpóźniej 60 dni po terminie płatności raty pożyczkobiorca dostaje trzeci monit.

Jeśli i wtedy nie ureguluje należności, Fundacja może zażądać natychmiastowej spłaty wszystkich zobowiązań - odsetek i kapitału.

Pracownicy działu pożyczek przestrzegają, by nie dopuścić do sytuacji, gdy sprawa zostanie przekazana do sądu lub w ręce komornika, bo wtedy znacznie wzrastają ogólne koszty zadłużenia.

- Ale jeśli przedsiębiorca zwróci się do nas wcześniej, już na etapie, gdy widzi, że może mieć kłopoty, to możemy mu iść na rękę i choćby odroczyć spłaty albo uzgodnić indywidualny ich harmonogram - wyjaśnia Christian Heinz. - Jeśli sytuacja finansowa jest trudna nie można unikać rozmowy.

Ale większość firm korzystających z usług fundacji płynnie spłaca swój dług.

- Gdy firma zakończy spłacanie, jej właściciel dostaje zaświadczenie o spłacie. Jest też informowany, kiedy zostanie zniszczone jego poręczenie wekslowe. - Jeśli się w tym terminie nie stawi, a nie musi, i nie przełoży go na inny dzień, to weksel jest niszczony komisyjnie - zapewnia Christian Heinz.

Pożyczkobiorca dostaje też zaświadczenie o zwolnieniu z zabezpieczenia hipotecznego czy umowę zwrotnego przewłaszczenia, dotyczącego choćby samochodu. Na jego podstawie może wykreślić Fundację z dowodu rejestracyjnego „zastawionego” auta.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska