Przedsiębiorcy starający się w ZUS o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej popełniają błędy we wnioskach. Na co powinni zwrócić uwagę?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wideo
od 16 lat
Brak podpisu i niepełny numer rachunku bankowego - to główne błędy, jakie popełniają przedsiębiorcy we wnioskach o pomoc do ZUS w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Do opolskich placówek ZUS wpłynęło już 16,5 tys. wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek, o wypłatę świadczenia postojowego czy o odroczenie terminu płatności składek.

- Jeżeli w dokumentach są błędy, to niestety rozpatrywanie sprawy się przedłuży - zastrzega Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

I dodaje: - Poprawnie wypełniony wniosek pomaga w automatycznym rozpatrzeniu sprawy. Jeśli w odpowiednim miejscu nie ma podpisu, numer konta bankowego jest zbyt krótki albo zamiast wynagrodzenia wpisana jest stawka godzinowa, to musimy to wyjaśniać, a to trwa. Musimy kontaktować się z wnioskodawcą, a to wydłuża wypłatę świadczenia postojowego czy zwolnienie
z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Oświadczenie z pełnymi danymi i podpisem faktycznego wnioskodawcy znacznie przyspiesza termin wypłaty świadczeń. Formularz z błędami wymaga postępowania wyjaśniającego. Wówczas pracownicy ZUS dzwonią, piszą maile, by ustalić fakty bądź proszą o ponowne wypełnienie dokumentów.

Wypełnianie wniosków - jakich błędów należy unikać:

  • podpisywanie się jako Jan Kowalski
  • wpisywanie błędnego numeru konta bankowego (za krótki)
  • wpisywanie stawki godzinowej zamiast wysokości wynagrodzenia
  • kopiowanie danych z wzorów formularzy udostępnianych na stronie internetowej
  • wysyłanie skanów dokumentów na adres e-mail Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.

Rzecznik przypomina, że wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą Platformy Usług Elektronicznych) lub papierowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska