Przedsiębiorcy z Olesna nie mogą się doczekać budowy drogi, wodociągów i hydrantów w małej strefie inwestycyjnej

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Strefa inwestycyjna na terenie dawnego POM-u przy ul. Częstochowskiej w Oleśnie.
Strefa inwestycyjna na terenie dawnego POM-u przy ul. Częstochowskiej w Oleśnie. fot. Mirosław Dragon
Na terenie dawnego POM-u w Oleśnie powstało 12 zakładów, które w sumie zatrudniają prawie 200 osób. Firmy mieszczą się przy dziurawej drodze, bez sieci wodociągowej i hydrantów. Przedsiębiorcy od lat proszą gminę, żeby uzbroiła ten teren.

Sprawa dotyczy terenów przemysłowych przy ul. Częstochowskiej w Oleśnie, nieruchomości dawnego POM-u (Państwowego Ośrodka Maszynowego). Kiedyś był to teren jednego przedsiębiorstwa państwowego, dzisiaj podzielony został na kilka części.

Aktualnie swoją siedzibę ma tutaj 12 zakładów, m.in. producent rowerów Dawstar, producent elementów do budowy nadwozi
Profilpol, firma meblarska Finmat czy sprzedający panele podłogowe Kronotex. Jest tam także skład paliw oleskiej stacji Baag.

- Łącznie w tej tzw. małej strefie inwestycyjnej we wszystkich zakładach pracuje tutaj 150-200 osób. To więcej, niż w strefie ekonomicznej przy ul. Leśnej, gdzie zresztą również wybudowaliśmy zakład - mówi Artur Więcław, oleski przedsiębiorca.

- Działają tutaj firmy, które zainwestowały w Oleśnie i płacą spore podatki. Od lat zabiegamy w gminie o budowę nowej drogi, wodociągów i instalacji przeciwpożarowej - dodaje Artur Więcław.

Chodzi o boczną drogę od ulicy Częstochowskiej, obok zakładu Dawstar. Kiedyś była to wewnętrzna droga POM-u, ale dzisiaj jest to droga dojazdowa do kilku zakładów i do składu paliw. Jest dziurawa, a na dodatek na jej końcu jest dzikie wysypisko śmieci.

Strefa inwestycyjna na terenie dawnego POM-u przy ul. Częstochowskiej w Oleśnie.
Strefa inwestycyjna na terenie dawnego POM-u przy ul. Częstochowskiej w Oleśnie. fot. Mirosław Dragon

- Droga jest potrzebna w oczywistych względów, jeżdżą tutaj ciężarówki, więc nawierzchnia musi być porządnie utwardzona - mówi Dawid Jonek, właściciel firmy Dawstar, która ma zakład przy ul. Częstochowskiej, zatrudnia tutaj 80 pracowników, a w planach ma również budowę zakładu w oleskiej strefie ekonomicznej przy ul. Leśnej.

Problem jest nie tylko z drogą, ale także z wodą.
- W tym momencie wszystkie firmy są uzależnione od jednej firmy. Jeśli ta firma nie zapłaci za wodę i zostanie jej zakręcony kurek, to bez wody pozostanie także wszystkie pozostałe firmy! - dodają przedsiębiorcy.

Kolejnym problemem jest brak hydrantów, a w dawnym POM-ie działa dzisiaj stolarnia oraz skład paliw ciekłych, czyli zakłady o podwyższonym ryzyku pożarowym.

- W razie pożaru powstanie ogromne zagrożenie nie tylko dla tych firm, gdzie są drogie maszyny i urządzania, ale także dla sąsiedniego osiedla domów jednorodzinnych przy ul. Arnsberskiej. A przecież podczas remontu ul. Częstochowskiej zrobiono również sieć wodociągową i przyłącze do naszej drogi - dodają przedsiębiorcy z terenu dawnego POM-u.

Strefa inwestycyjna na terenie dawnego POM-u przy ul. Częstochowskiej w Oleśnie.
Strefa inwestycyjna na terenie dawnego POM-u przy ul. Częstochowskiej w Oleśnie. fot. Mirosław Dragon

Gmina Olesno zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

- W latach 2018–2020 została wykonana koncepcja techniczna budowy sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej - informuje wiceburmistrz Jerzy Chęciński. - Opracowana została również koncepcja przebudowy drogi w strefie przemysłowej przy ulicy Częstochowskiej w Oleśnie.

Pod budowę drogi trzeba będzie zająć część działek należących do przedsiębiorców.

- Właściciele nieruchomości zgodnie zgodzili się oddać ich część, tak aby jak najszybciej wykonać przyłączą wodociągowe i drogę - zapewnia Artur Więcław.

Oleska gmina informuje, że planuje spotkanie z przedsiębiorcami z ul. Częstochowskiej, aby uzgodnić decyzje w sprawie podziału działek przyległych do drogi.

- Ze względu na pandemię COVID–19 termin spotkania nie został jeszcze ustalony - informuje Janusz Wojczyszyn, sekretarz gminy.

Wiceburmistrz Jerzy Chęciński zapewnia, że gmina chce uzbroić tereny przemysłowe przy ul. Częstochowskiej. Inwestycja być może ruszy już w 2022 roku.

- Budowa tej drogi w 2022 roku jest realna, ale w zależności od tego, czy zdobędziemy dotację unijną na ten cel - zastrzega wiceburmistrz Jerzy Chęciński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska