Przedstawiciel handlowy, a godziny nadliczbowe

Redakcja
fot. sxc
fot. sxc
Na pytanie odpowiada Joanna Kupczak, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Mieszkanka Opola: - Zatrudniam przedstawicieli handlowych w zadaniowym systemie czasu pracy. Kiedy pracownicy zatrudnieni w takim systemie mają prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych?

Zobacz: Godziny nadliczbowe wydłużają urlop

- Dopuszczalne granice zakresu zleconych zadań przez pracodawcę zostały określone w art. 140 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią, czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań pracodawca ustala w porozumieniu z samym pracownikiem, uwzględniając przy tym wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 Kodeksu pracy.

Zakres tych zadań powinien być tak określony, by czas przeznaczony na ich wykonanie nie przekroczył podstawowych norm czasu pracy, a zatem ośmiu godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy.

Omawiany system wymaga zatem takiego wyznaczenia zakresu obowiązków, by przy dołożeniu należytej staranności pracownik mógł je zrealizować. Przy prawidłowym zastosowaniu zadaniowego systemu czasu pracy nie powinno dojść do świadczenia jej w godzinach nadliczbowych.

Zobacz: Czas pracy w opolskich firmach. Jaki jest wynik kontroli PIP?

Rozstrzygnięcie kwestii uprawnienia konkretnego pracownika do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych wymaga ustaleń co do rozmiaru obowiązujących danego pracownika zadań oraz możliwości ich wykonania.

Dodatkowe wynagrodzenie nie będzie przysługiwało temu pracownikowi, który tak rozplanował rozkład swoich zajęć, że wykonując powierzone zadania, przekroczył podstawowe normy czasu pracy, chociaż obiektywnie oceniając, mógł i powinien wywiązać się z tych zadań w ramach kodeksowych norm czasu pracy.

Jeśli okaże się jednak, że pracownikowi były zlecone zadania, których wykonanie w normalnym czasie pracy nie było możliwe, pracownik ten nie będzie pozbawiony roszczenia o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wyznaczanie pracownikowi zadań, których wykonanie nie jest możliwe w normalnym czasie pracy, jest równoznaczne z poleceniem świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych.

Uprawnienia tych pracowników do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych będzie zatem wymagało zbadania zakresu zleconych zadań, a następnie oceny, czy są one rzeczywiście wykonalne w ramach podstawowych norm czasu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska