Targi nto - nowe

Przedstawiciele rządu w Nysie. Władysław Kosiniak-Kamysz: Każdy musi być zaopiekowany. Takie zadanie postawiliśmy przed służbami państwowymi

Adrian Gajewski
Konferencja odbyła się przy szpitalu polowym w Nysie.
Konferencja odbyła się przy szpitalu polowym w Nysie. MON
W czwartek 19 września w Nysie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli m. in. minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak oraz wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, jakie działania ma zamiar wprowadzić rząd, aby walczyć ze skutkami powodzi.

Most w Głuchołazach

Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do sytuacji w Głuchołazach. Poruszył temat mostu.

- Most w ciągu najbliższych dni będzie odbudowy. Zarówno jeden, jak i drugi. Najtrudniejsze jest przygotowanie przestrzeni do postawienia mostu - mówił wicepremier.

Rząd deklaruje wsparcie dla powodzian

Ponadto zadeklarował wsparcie dla osób, które zostały poszkodowane w wyniku powodzi.

- To jest nie tylko trauma przeżycia katastrofy, ale również konieczność bycia zaopiekowanym. Każdy musi być zaopiekowany. Takie zadanie postawiliśmy przed służbami państwowymi. To jest nasze zadanie. To wymaga ogromnych sił i środków. To jest aktualnie 16 tys. żołnierzy i 20 tys. w weekend. Ta operacja będzie kontynuowana do momentu, do którego będzie taka potrzeba - zapewniał minister obrony narodowej.

Uruchomiona została także operacja "Feniks". To wielomiesięczne działania mające na celu odbudowę zniszczonych terenów.

- Teraz jest akcja ratunkowa. Bezpieczeństwo, umacnianie wałów i oczyszczanie budynków, ulic i miejsc. Natomiast operacja "Feniks" to przywrócenie do stanu użyteczności i normalności. To będzie trwało, ale zrobimy wszystko, aby przywrócić funkcjonalność - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szpital polowy w Nysie

- Medycyna wojskowa i cywilna jest zaangażowana. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy, nawet tej specjalistycznej, może ją uzyskać. Jest do dyspozycji śmigłowiec i można się przetransportować do innych szpitali - mówi wicepremier.

Codziennie na nyski SOR przyjmowanych było przed powodzią ok. 100-120 osób.

- To jest skala potrzeb, jaką trzeba zabezpieczyć. Wojsko w tym będzie cały czas brało udział. Jeżeli będzie konieczność wzmocnienia personalnego to jesteśmy na to gotowi - przekonuje.

Na odbudowę potrzeba dużo pieniędzy

- Wynika, że potrzebne będą duże kwoty, ale pieniędzy nie zabraknie. Dziś najważniejsze, aby wypłacać zasiłki, pierwszą pomoc, te 10 tysięcy złotych - przekonuje Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Środki są uruchomione przez ministerstwo finansów.

Kompetentne osoby będą pomagać w terenie

Jeśli gdzieś są problemy, rząd jest gotowy wesprzeć czy to Urząd Wojewódzki czy inne instytucje.

- Generał Kamieniecki pomaga w Lądku Zdroju i Stroniu Śląskim. Jeśli gdziekolwiek będzie potrzebne tego typu wsparcie to wyślemy w te miejsce najbardziej doświadczone osoby - zapewnia Tomasz Siemoniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska