Przedwojenne Opole na pocztówkach. Zobacz dawne miasto, które wtedy wyglądało całkiem inaczej [ZDJĘCIA]

OPO
Przedwojenne Opole w kolorze. Druga dekada XX wieku. Panorama prawobrzeżnej części miasta wraz z Mostem Stulecia.
Przedwojenne Opole w kolorze. Druga dekada XX wieku. Panorama prawobrzeżnej części miasta wraz z Mostem Stulecia. Opolska Biblioteka Cyfrowa
Fotografie i pocztówki sprzed 100 lat są oczywiście czarno-białe. Pocztówki z przedwojennych czasów zostały jednak pokolorowane cyfrowo. Widać na nich, jak prezentowało się wtedy miasto. Ulica Krakowska, Zamek Piastowski, gmach starej rejencji, plac Daszyńskiego, koszary - to tylko część punktów, które za sprawą starych widokówek można zobaczyć we wszystkich barwach.

Przedwojenne Opole w kolorze. Ale niezwykłe widoki!

II wojna światowa znacznie odmieniła krajobraz Opola. Ścisłe centrum miasta co prawda nie ucierpiało znacznie z powodu działań wojennych, ale wiele budynków zniszczono i spalono już po tym, jak rozgościła się tu Armia Czerwona. Szabrownicy często zacierali ślady swoich działań podkładając ogień.

Wielu przedwojennych budynków w Opolu już nie ma, ale pozostały na fotografiach oraz pocztówkach. Dodatkowy atut tych drugich jest taki, iż ich wydawcy często drukowali je w kolorze (po nałożeniu barw na czarno-biały obraz). Nie znaczy to oczywiście, że pastelowe barwy na pocztówkach w pełni oddają ówczesną rzeczywistość. Dają jednak pewne pojęcie, jak około stu lat temu wyglądało miasto.

Na kolorowych pocztówkach można zobaczyć m.in. jak prezentował się obecny plac Wolności wraz z gmachem starej rejencji oraz stojącym przed nim pomnikiem Wilhelma I. Mamy Zamek Piastowski wraz z jego ogrodami. Można zobaczyć ludzi spacerujących przez obecną ul. Powstańców Śląskich czy żołnierzy ćwiczących w kompleksie wojskowych koszarów w rejonie ul. Plebiscytowej. A to tylko część z uwiecznionych miejsc.

Przedwojenne Opole w kolorze. Takiego miasta już nie ma

Wszystkie te widoki pochodzą ze zbiorów Opolskiej Biblioteki Cyfrowej, za którą odpowiada Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Prezentujemy je w załączonej galerii. Dzięki temu możliwa jest niezwykła podróż w czasie.

Warto się wybrać m.in. dlatego, że ujęcia te ukazują, jaką Opole przeszło na przestrzeni ponad stu lat. Najstarsze widokówki datowane są bowiem na początek XX wieku. Każda z nich ukazuje kawałek historii miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska