Parapetówki, domówki, minirauty. Co przygotować na karnawałowe spotkania, aby... nie tracić za dużo czasu na ślęczenie w kuchni?

W tym okresie należy jak najwięcej czasu spędzać z przyjaciółmi, a nie w kuchni. Dlatego warto, organizując „domówkę”, kupić półprodukty i na ich bazie przygotować coś naprawdę wystrzałowego. Dziś polecamy więc przekąski z wrapów z nadzieniem wedle przepisu poniżej (ale mogą też być inne kompozycje). Autorką przepisu jest Weronika Mocarz z Opola, która - jak pisze - lubi się bawić i dobrze jeść. Jednak nie lubi tracić zbyt dużo czasu na szykowanie owego smakowitego jedzenia.

PRZEPIS

  • Składniki:

opakowanie wrapów wieloziarnistych
2 opakowania serka ziołowego twarogowego
główka sałaty lodowej
1 czerwona lub żółta papryka
8 plasterków wędliny drobiowej
2 starte oscypki
posiekana pietruszka

  • Przygotowanie:

Placki rozkładamy na blacie, smarujemy grubo serkiem. Układamy na serku umyte, osuszone kawałki liści sałaty, na to – plastry szynki. Myjemy paprykę, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w cienkie paski, układamy na tortilli poziomo. Posypujemy startym oscypkiem i natką pietruszki. Zwijamy bardzo ciasno w rulon i zawijamy w folię aluminiową. Wkładamy do lodówki na godzinę. Po schłodzeniu, usuwamy folię i kroimy tortillę w kawałki „na jeden kęs”.