Przekaż 1 procent swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego

fot. Sławomir Mielnik
Mariola Michalczuk co roku przekazuje 1 procent swojego podatku na Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy - kajaki w Opolu, gdzie trenują jej córki Sandra i Paulina.
Mariola Michalczuk co roku przekazuje 1 procent swojego podatku na Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy - kajaki w Opolu, gdzie trenują jej córki Sandra i Paulina. fot. Sławomir Mielnik
Początki były trudne. W 2004 roku swoim podatkiem podzieliło się jedynie 10 tysięcy Polaków, rok temu darczyńców było już 1 mln 600 tysięcy! Świadomość rośnie, pieniędzy przybywa.

Coraz więcej osób korzysta z możliwości przekazania 1 procenta podatku od dochodów osobistych na rzecz wybranych fundacji, stowarzyszeń czy klubów sportowych. W tym roku zrobimy to po raz szósty.

Od 1 stycznia 2007 znacznie uproszczono procedurę przekazywania pieniędzy. Teraz to urząd skarbowy, a nie podatnik wpłaca kwotę na rachunek bankowy wybranej organizacji pożytku publicznego.

KROK 1
Zanim wybierzemy organizację, której chcemy przekazać 1 procent naszego podatku, sprawdźmy, kto może to zrobić:

podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku,
podatnicy uzyskujący dochód z obrotu papierami wartościowymi.

Pilnuj terminów

Pilnuj terminów

Naczelnik urzędu przekaże 1 proc. podatku organizacji wskazanej przez podatnika pod warunkiem, że zeznanie podatkowe zostanie złożone przed upływem 30 kwietnia 2009 r. Jeśli złożymy zeznanie po tym terminie, nasz 1 procent nie będzie mógł być podarowany OPP.

Na Opolszczyźnie w tym roku mamy zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym 330 organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego. Dane wszystkich wydrukujemy w nto.

Pamiętajmy, że pieniądze możemy przekazać na organizacje pożytku publicznego, które nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 procent.

Podatku nie można też przekazać firmom, które wytwarzają produkty z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlują tego typu wyrobami.

Do tej pory to podatnik miał obowiązek sprawdzić, czy organizacja, której chce przekazać 1%, nie prowadzi takiej działalności. Teraz zrobi to za niego Minister Sprawiedliwości.

Organizacji z wymaganym statusem jest już w Polsce blisko 6 tysięcy!

KROK 2

Należy prawidłowo wypełnić rubrykę "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego" w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-28).

Komentarz

Komentarz

Nie ma chyba podatnika, który podczas rozliczania PIT-a nie sarkałby na pazerność fiskusa. Jest jednak w tym bezdusznym formularzu rubryka, której wypełnienie może sprawić prawdziwą frajdę.
Tam wpisujemy nazwę organizacji pożytku publicznego, którą chcemy wesprzeć procentem z naszego podatku. Tylko tyle i aż tyle, bowiem coraz więcej wspaniałych inicjatyw wokół nas dzieje się dzięki sumie z tych naszych procentów dobrej woli.
Do końca kwietnia będziemy w nto prezentować opolskie organizacje, które bez naszej pomocy nie mogłyby czynić tyle dobra. Czyńmy je razem!
Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny

W rubryce "Nazwa OPP" wpisujemy nazwę wybranego stowarzyszenia, fundacji lub klubu, jej numer i kwotę stanowiącą 1 procent podatku (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).

W zeznaniu PIT na 2008 rok podatnik może wpłacając 1% podatku, wskazać konkretny cel, na który przekazuje pieniądze (rubryka "cel szczegółowy 1%"), może też wyrazić zgodę na udostępnienie danej instytucji swoich danych.

Na jednym formularzu PIT możemy przekazać odpis 1% tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak rozliczamy się na więcej niż jednym formularzu - w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Urząd przekaże pieniądze na konto wybranej organizacji w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu złożenia rocznego zeznania podatkowego. Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.

Co to są Organizacje pożytku publicznego?

Status organizacji pożytku publicznego otrzymują instytucje, które m.in. niosą pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, prowadzą działalność charytatywną, podtrzymują tradycje narodowe, wspierają rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej, kulturowej, pomagają chronić i promować zdrowie, prowadzą działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Organizacje takie muszą również spełnić dodatkowe wymagania dotyczące jawności i standardów swojego działania.

Gdy popełnisz błąd

Jeśli błędnie zawyżyłeś swój podatek, a tym samym zadeklarowałeś zbyt dużą kwotę dla wybranej organizacji pożytku publicznego, urząd skarbowy powinien zwrócić ci nadpłacone pieniądze.

Jeśli 1 procent podatku został już przekazany organizacji, urząd skarbowy zainkasuje różnicę między poprawnie wyliczoną kwotą a tą zawyżoną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska