Przemoc wobec dzieci - zareaguj, nie bądź obojętny

fot. sxc
fot. sxc
Ruszyła kampania społeczna na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Potrwa do niedzieli (14 grudnia).

- Według ogólnopolskich badań skala tego zjawiska systematycznie się zwiększa - mówi Barbara Trojnar kierownik referatu pomocy integracji społecznej w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Opolu. - Jednym z powodów jest zła sytuacja materialna i związane z nią frustracje dorosłych, które przelewają na swoje dzieci.

- W roku 2003 liczba dzieci, które doświadczyły przemocy wyniosła 85 tysięcy. Dwa lata później wzrosła do 97 tysięcy, a w pierwszym półroczu bieżącego roku było już 42 tysiące przypadków przemocy wobec najmłodszych - dodaje Agnieszka Gabruk-Teodorowicz kierownik ds. kształcenia i funduszy Unii Europejskiej w ROPS.

Akcja "Przemoc wobec dzieci - zareaguj, nie bądź obojętny" ma na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, miedzy innymi przez uwrażliwienie społeczeństwa.

- Niestety nadal największym problemem jest znieczulica. Chcemy uczulić osoby, które są świadkami przemocy na zgłaszanie takich przypadków - tłumaczy Trojnar.
Kampania nie jest przeprowadzana wyłącznie w naszym regionie. Jest to akcja ogólnopolska "Kocham nie biję". W mediach pojawiają się plakaty i spoty reklamowe. We wtorek (9 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim odbędzie się konferencja na temat przeciwdziałania przemocy wobec najmłodszych.

Finałem akcji będzie niedzielny (14 grudnia) festyn na opolskim Rynku. Na scenie oprócz występów dzieci i młodzieży z naszego regionu, zagra zespół Arka Noego.

- Pojawią się punkty konsultacyjne, w których psycholodzy będą udzielać porad z zakresu przemocy wobec dzieci. Przez cały dzień będą rozdawane ulotki i broszury, na których miedzy innymi będą zamieszczone numery telefonów pod które mogą zgłaszać się dzieci - wymienia Trojnar.

Przykładem może być niedawno uruchomiona bezpłatna infolinia 116 111. Telefony odbierają psychologowie i pedagodzy. Mogą korzystać z niego nie tylko dzieci doświadczające przemocy.

- Każdy uczeń z problemem, z którym sobie nie radzi może do nas zadzwonić - mówi psycholog z Telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

Dodatkowo w 41 szkołach na terenie Opola pojawią się specjalne skrzynki, do których dzieci dotknięte przemocą będą mogły wrzucać swoje prośby o pomoc.
- Nie tylko one, ale również osoby które mają informacje, że gdzieś dzieje się coś złego mogą korzystać ze skrzynek - dodaje Trojnar.

Ich montaż planowany jest na środę (10 grudnia). Po tygodniu od zakończenia akcji zostaną opróżnione. Dzieci, które zwrócą się o pomoc, mogą na nią liczyć. Skrzynki pozostaną w szkołach na stałe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska