Przemysł włókienniczy na Opolszczyźnie. Zakłady "Unia" w Głubczycach i "Welur" w Kietrzu. Jak kiedyś wyglądały?

Red
Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Unia" w Głubczycach - lata 70.
Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Unia" w Głubczycach - lata 70. Tadeusz Horoszkiewicz
Południe Opolszczyzny ma bogate tradycje włókiennicze. Przykładem są Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Unia" w Głubczycach oraz Zakłady Tkanin Dekoracyjnych "Welur" w Kietrzu. Oba już nie istnieją. Jak wyglądały pół wieku temu?

Korzenie Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego "Unia" w Głubczycach sięgają 1860 roku, kiedy to w ich miejscu powstała niewielka manufaktura. Z czasem weszła w skład aktywów firmy Mercur. Po II wojnie światowej zakład wraz z majątkiem przejęły polskie władze.

Jak czytamy w dokumentach Archiwum Państwowego w Opolu, po 1945 roku zakład w Głubczycach wchodził w skład Prudnickiego Zjednoczenia Dziewiarskiego. Na przestrzeni kolejnych lat branża włókiennicza w regionie przeszła szereg przekształceń. W ich skutek, poprzez połączenie kilku przedsiębiorstw, z początkiem 1963 roku powstały Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Unia” w Głubczycach, w którego skład weszło sześć oddziałów produkcyjnych:

  • Zakład produkcyjny „A” w Głubczycach
  • Zakład Produkcyjny „B” w Głubczycach (Magazyn Główny Wyrobów Gotowych)
  • Zakład Produkcyjny „C” w Głubczycach
  • Zakład Produkcyjny „D” w Białej Prudnickiej (powiat Prudnik, powstały w 1951 r. z inicjatywy władz terenowych w Białej Prudnickiej)
  • -Zakład Produkcyjny „E” w Łączniku (powiat Prudnik, założony w 1895 r.)
  • -Zakład Produkcyjny „F” w Strzeleczkach (powiat Krapkowice, powstały w latach 1954-1955, zlikwidowany został w sierpniu 1975 r. z powodu złego stanu technicznego budynku)

W latach 70. do głubczyckiej "Unii" zajrzał Tadeusz Horoszkiewicz. W ten sposób powstała bogata i ciekawa dokumentacja procesu produkcyjnego. To gratka nie tylko dla miłośników historii przemysłu, bowiem rodziny osób uwiecznionych na zdjęciach mogą rozpoznać na nich swoich bliskich.

Na zakładach negatywnie odbiły się przemiany ustrojowo-gospodarcze z przełomu lat 80. i 90. Ze względu na słabą kondycję firmy w 1995 roku dokonano tam zwolnień grupowych. Ostatecznie Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Unia" zlikwidowano z końcem 2001 roku.

Oprócz Głubczyc, istotnym ośrodkiem branży włókienniczej były też Zakłady Tkanin Dekoracyjnych "Welur". Ich historia sięga połowy XIX wieku. Zaczynały jako niewielka tkalnia ręczna, z czasem coraz bardziej się rozrastając.

Po wojnie zakłady przejęły polskie władze. Również i w tym przypadku przez kolejne lata dochodziło tam do szeregu przekształceń, a także przejęć innych zakładów. Pod szyldem Zakładów Tkanin Dekoracyjnych "Welur" przedsiębiorstwo z Kietrza działało od początku lat 70. Wtedy też odwiedził je ze swoim aparatem Tadeusz Horoszkiewicz.

Również ZTD "Welur" nie przetrwał skutków transformacji sprzed 30 lat.

Lubisz archiwalne zdjęcia?

Zobacz inne historyczne galerie

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska