Przemysław Tetłak z Solidarnej Polski domaga się pozbawienia Gerharda Schrödera Orderu Orła Białego

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Gerhard Schröder
Gerhard Schröder Wikipedia
W związku z agresją Rosji na Ukrainę coraz większą uwagę przykuwa osoba Gerharda Schrödera. Były kanclerz RFN jest mocno związany z rosyjskim sektorem energetycznym. W 2002 roku Aleksander Kwaśniewski uhonorował niemieckiego polityka Orderem Orła Białego. Czy teraz odznaczenie powinno być odebrane?

Apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o odebranie orderu skierował Przemysław Tetłak. Polityk zasiada w Zarządzie Okręgowym Solidarnej Polski w regionie opolskim.

- Gerhard Schroeder od 2002 r. jest kawalerem Orderu Orła Białego. Szanowny Panie Prezydencie, myślę, że to odpowiedni moment, żeby pozbawić człowieka działającego wbrew polskiej racji stanu tego zaszczytnego odznaczenia. - napisał Tetłak na swoim profilu TT.

Poproszony o komentarz, polityk Solidarnej Polski przyznał, że rozumie, że w chwili przyznawania orderu sytuacja była odmienna od obecnej.

- Z jednej strony zdaję sobie sprawę z tego, że w 2002 roku mieliśmy trochę inne uwarunkowania polityczne. Natomiast dzisiaj musimy pamiętać o tym, że Order Orła Białego to jest nasze najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane za absolutnie wybitne zasługi na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej - stwierdził Tetłak.

Polityk podkreślił, że jako były kanclerz RFN Gerhard Schröder nie jest zwykłym Niemcem, tylko człowiekiem obarczonym dużą odpowiedzialnością.

- Tak naprawdę poprzez swoje działania, poprzez współpracę z reżymem Putina przyczynił się w sporym stopniu do tego, co teraz dzieje się na Ukrainie - ocenił Tetłak.

Opolski polityk zaznaczył także, że samym Niemcom nie podoba się działalność byłego kanclerza. W ostatnich dniach prokuratura w Hanowerze miała wystąpić do prokuratora generalnego federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe z wnioskiem o postawienia byłego kanclerza w stan oskarżenia za zbrodnie przeciwko ludzkości. Ponadto szefowie SPD Lars Kingbeil i Saskia Esken oczekują zerwania współpracy Schrödera z rosyjskim reżymem. Według pojawiających się informacji większość Niemców chce pozbawienia Schrödera członkostwa w SPD i zabrania kanclerskiej emerytury.

Gerhard Schröder w latach 1998–2005 pełnił funkcję kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Należy do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), a w latach 1999–2004 przewodniczył temu ugrupowaniu. Niedługo przed opuszczeniem kanclerskiego fotela podpisał z Rosją umowę o budowie gazociągu NordStream, który omija państwa europy środkowej. Schröder jest od 2017 roku szefem rady dyrektorów w rosyjskim koncernie naftowym „Rosnieft”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska