Przerwa świąteczna w szkole w grudniu 2023. Od kiedy i do kiedy dzieci mają wolne dni z okazji Bożego Narodzenia? W te dni nie ma lekcji

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Zobacz, kiedy uczniowie mają wolne.
Zobacz, kiedy uczniowie mają wolne. freepik/ gpointstudio
W grudniu z okazji Bożego Narodzenia uczniowie udają się na przerwę świąteczną. Od kiedy dzieci mają wolne? Czy 22 grudnia jest wolny w szkole? I kiedy uczniowie wracają do szkoły po Bożym Narodzeniu? Łącznie z weekendami zyskają dziesięć dni bez lekcji. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób pracujących. Sprawdź, kiedy zaczyna się przerwa świąteczna i które dni są wolne od szkoły w grudniu oraz w styczniu.

Spis treści

Kiedy jest przerwa świąteczna 2023? Te terminy trzeba znać

Przerwa świąteczna rozpoczyna się 23 grudnia 2023 roku, a więc w sobotę. Uczniowie do placówek powrócą dopiero 2 stycznia (wtorek). 1 stycznia, czyli Nowy Rok jest świętem ustawowo wolnym od pracy i szkoły.

W tym roku uczniowie nie będą mogli jednak liczyć na dodatkowy dzień wolny z okazji Święta Objawienia Pańskiego (tzw. Święto Trzech Króli), które obchodzone jest 6 stycznia. Przypada ono bowiem w sobotę, która zasadniczo jest czasem, w którym nie odbywają się lekcje, a dzieci nie idą do szkoły.

Czy 22 grudnia 2023 jest wolny w szkole?

Rodzice i uczniowie mogą zastanawiać się, czy wolny od szkoły jest 22 grudnia, w związku z tym, że wypada on w piątek tuż przed świętami. Nie jest on odgórnie ustalony jako dzień bez zajęć, warto jednak przypomnieć, że dyrektor mógł ustanowić go dniem wolnym.

Zgodnie z rozporządzeniem ws. organizacji roku szkolnego dyrektor ma do dyspozycji określoną liczbę dni wolnych, które może wykorzystać:

  • w przypadku świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, które zostały określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
  • w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły, placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.

Dyrektor szkoły lub placówki, w terminie do dnia 30 września, informuje nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców o ustalonych w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych – czytamy w dokumencie.

W przypadku szkoły podstawowej dyrektor ma do dyspozycji 8 dodatkowych dni wolnych, w przypadku szkoły ponadpodstawowej – 10 dni.

W niektórych placówkach 22 grudnia może być więc dniem wolnym.

Zimowa przerwa świąteczna dla pracowników. Rodzice muszą zapewnić opiekę dziecku?

Dniami ustawowo wolnymi od pracy w okresie świątecznym są 25 i 26 grudnia, a więc pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. W tym roku wypadają one w poniedziałek i wtorek. Wolny jest także Nowy Rok (1 stycznia). W dniach 27-29 grudnia trzeba pojawić się w pracy.

Jeżeli pracownik chce mieć w okresie świątecznym dłuższe wolne, musi wziąć urlop. To trudna sytuacja dla rodziców (zwłaszcza młodszych uczniów), którzy muszą zapewnić opiekę swoim dzieciom. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji z 2017 roku ws. organizacji roku szkolnego, dyrektor placówki może (ale nie ma takiego obowiązku) zapewnić uczniom zajęcia wychowawczo-opiekuńcze. Wszystko zależy więc od wewnętrznych ustaleń danej szkoły.

Kiedy są ferie zimowe 2024? Niebawem kolejne wolne

Uczniowie po przerwie świątecznej nie wrócą na długo do szkoły, a zwłaszcza ci z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. To właśnie oni jako pierwsi rozpoczną ferie zimowe 2024. Poniżej podajemy terminy dla wszystkich województw:

  • 15 - 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
Sprawdź terminy ferii

Ferie zimowe 2024 trwają. Terminy dla wszystkich województw....

Dni wolne od szkoły w 2024 roku

Przed wakacjami uczniowie będą mogli liczyć na jeszcze inne dni wolne od szkoły. Oprócz przerwy świątecznej, Nowego Roku oraz ferii zimowych są to:

  • 28 marca – 2 kwietnia 2024: wiosenna przerwa świąteczna;
  • 1-3 maja 2024: majówka;
  • 7-9 maja (dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy nie piszą matury) oraz 14-16 maja (dla uczniów szkół podstawowych, którzy nie piszą egzaminu ósmoklasisty): przerwa związana z egzaminami;
  • 30 maja 2024: Boże Ciało;
Przerwa świąteczna w szkole w grudniu 2023. Od kiedy i do kiedy dzieci mają wolne dni z okazji Bożego Narodzenia? W te dni nie ma lekcji
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska