Prześlij PIT przez internet

Edyta Hanszke ehanszke@nto.pl 77 44 32 587
Do rozliczania służy specjalna strona: www.e-deklaracje.gov.pl. (fot. Mariusz Jarzombek)
Do rozliczania służy specjalna strona: www.e-deklaracje.gov.pl. (fot. Mariusz Jarzombek)
On-line zeznania mogą złożyć m.in. ci, którzy pracują na etatach, na umowy-zlecenia, otrzymują emerytury, prowadzą własne firmy, sprzedali akcje lub nieruchomości.

Co ważne, do złożenia takiego dokumentu nie jest potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny - wymagany w innych instytucjach. Taki podpis kosztuje nawet kilkaset złotych i zwykłemu Kowalskiemu nie opłaca się go kupować.

Kto i jaki rodzaj PIT może składać przez Internet?

Jak wysłać PIT przez Internet

Do rozliczania służy specjalna strona: www.e-deklaracje.gov.pl.

Zeznanie można wypełnić na dwa sposoby:

 • za pomocą tzw. aplikacji e-Deklaracje Desktop
 • lub przy użyciu formularzy interaktywnych.

Sposób pierwszy

Aplikacja ta w trakcie instalacji podpowiada kroki pozwalające na instalację wymaganych składników systemu operacyjnego.

Można też w niej stworzyć własny profil użytkownika. Dzięki temu dane raz wprowadzone do profilu są automatycznie umieszczane w odpowiednich polach nowego formularza.

Program zapamiętuje też kopie robocze wypełnionych formularzy i wcześniej złożone deklaracje.

Ważne

Instrukcja obsługi aplikacji znajduje się na stronie www.e-deklaracje.gov.pl w zakładce Instrukcje „Instrukcja aplikacji e-Deklaracje Desktop”.

Krok po kroku

Podczas wypełniania zeznania za pośrednictwem tej aplikacji należy:

 1. Ściągnąć i uruchomić aplikację e-Deklaracje Desktop udostępnioną po wejściu na stronę www.e-deklaracje.gov.pl lub w zakładce Do pobrania.
 2. Wypełnić formularz zeznania wraz z odpowiednimi załącznikami.
 3. Wprowadzić dane autoryzujące podatnika do podpisania zeznania, czyli jego nazwisko i imię, data urodzenia, nr PESEL, nr NIP i kwotę przychodu z zeznania za rok ubiegły albo wartość „0” (zero) w przypadku gdy za rok 2008 nie zostało złożone żadne zeznanie.
 4. Przed wysłaniem zeznania sprawdzić poprawność danych.
 5. Wysłać dokument do systemu e-Deklaracje.
 6. Pobrać i zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru - tzw. UPO. Prawidłowo złożony dokument uzyska status 200 - „Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie”. Wyświetlić UPO - po czym dane z dokumentu wydrukować.
 7. Zeznanie można wydrukować z aplikacji wraz z UPO.

Ważne

Dokument Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest jedynym dowodem potwierdzającym złożenie zeznania w formie elektronicznej.

Co jest potrzebne do obsługi aplikacji?

 1. Komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 2000, XP, Vista lub 7, Linux lub MacOS i skonfigurowanym dostępem do internetu.
 2. Zainstalowane oprogramowanie Adobe Reader w minimalnej wersji 8.1.4.

Sposób drugi

Wymagania techniczne

 1. Komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 2000, XP, Vista lub 7 i skonfigurowanym dostępem do internetu.
 2. Zainstalowane oprogramowanie Adobe Reader w minimalnej wersji 8.1.4.
 3. Zainstalowana w systemie wtyczka (plug-in) do programu Adobe Reader (pobrana ze strony www.e-deklaracje.gov.pl, zakładka „Do pobrania”).

Wspólne składanie zeznań podatkowych przez małżonków

W takim przypadku należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym (osobiście lub za pośrednictwem poczty) pełnomocnictwo na formularzu UPL-1, w którym upoważnia się swojego współmałżonka do podpisywania deklaracji składanej przez internet.

Jeżeli podatnik w dniu przesłania zeznania za rok 2009 posiada ważne pełnomocnictwo UPL-1 (bo rok wcześniej składał zeznanie PIT-37 przez internet bez użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego) lub upoważnienie ZAS-E (w przypadku deklaracji podpisywanych bezpiecznym podpisem kwalifikowanym), nie trzeba ponownie składać formularza UPL-1.

Jak złożyć korektę zeznania?

Należy składać ją osobiście w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem poczty.

Jeśli masz wątpliwości

Szczegółowe informacje i wskazówki dotyczące składania zeznań rocznych za 2009 rok drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu zawierają dodatkowe instrukcje zamieszczone na stronie www.e-deklaracje.gov.pl w zakładce Instrukcje.

W przypadku wątpliwości lub problemów związanych z wysyłaniem zeznań, można skorzystać ze zbioru odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i rozwiązań najczęściej występujących problemów, który został zamieszczony w zakładce Pytania i odpowiedzi, lub zapoznać się z informacjami dostępnymi w aktualnościach. edyta hanszke

ehanszke@nto.pl - 77 44 32 587

Artykuł powstał we współpracy z rzecznikiem prasowym Izby Skarbowej w Opolu.

Założył firmę w czasie pandemii. Pomogła mikropożyczka

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie