Przeterminowane lekarstwa oraz zużyte baterie oddaj do bezpiecznej utylizacji

Redakcja
Justyna Przybyłowicz z Opola wyrzuca przeterminowane leki w aptece Witaminka w Opolu.
Justyna Przybyłowicz z Opola wyrzuca przeterminowane leki w aptece Witaminka w Opolu. fot. Andrzej Jagiełła
Porzuconym przeterminowanym lekarstwem może się zatruć dziecko. Mała bateria może skazić kilkaset litrów wody. Nie musisz tych przedmiotów wyrzucać do kosza. Oddaj je do bezpiecznej utylizacji.

Sieć punktów zbiórki istnieje w wyznaczonych punktach praktycznie w każdym mieście, a przedmioty zbierane są bezpłatnie.

- Na początku akcji obawialiśmy się, że ludziom i tak bliżej będzie do kosza na śmieci we własnym domu - mówi Ewa Olszewska, pracownica apteki "Na Rondzie" w Opolu. - A konsekwencje takiego wygodnictwa mogą być różne: przeterminowany lek walający się po podwórku znajdą dzieci, mogą go zażyć.

Jednak pojemniki na przeterminowane leki szybko przyjęły się wśród mieszkańców Opola. W tej chwili jest około 50 pojemników w niemal wszystkich aptekach miasta. Dotąd zebrano ponad 4 tony odpadów.

- Każda nowa apteka otrzyma od nas pojemnik, plakaty i ulotki informacyjne, zapewnimy odbiór odpadów do utylizacji. Wystarczy się tylko do nas zgłosić z pisemnym wnioskiem - informuje inspektor Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w UM w Opolu.
W Głubczycach też przyjęło się takie rozwiązanie:
- W tym roku pojemnik na przeterminowane lekarstwa wystawiony do dyspozycji naszych mieszkańców był opróżniany dwukrotnie - mówi Maria Schmidt z apteki Schmidt M.T.

Zwykle akcję utylizacji przeterminowanych medykamentów finansują władze lokalne (do ich budżetów wpływają tzw. opłaty produktowe, które można przeznaczać na cele związane z odzyskiem opakowań) oraz lokalne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Również baterii nie powinno się wyrzucać do kosza z domowymi odpadkami.

Sebastian Smoliński z Opola:
- Te drobne przedmioty są bardzo groźne dla środowiska, bo zawierają metale ciężkie: kadm, rtęć, ołów, a także kwasy o właściwościach żrących.

Tymczasem producenci baterii, aby płacić mniejsze opłaty produktowe, mają obowiązek odzyskiwania określonej liczby zużytych baterii. Są więc wyspecjalizowane organizacje odzysku, np. REBA, które tworzą całą sieć punktów zużytych baterii.

Czy wiesz, że...

Guzikowa bateria srebrowa może skazić 1 m3 gleby i zatruć 400 litrów wody.

- W Opolu jest takich punktów 120, znajdują się w gmachach użyteczności publicznej, np. w urzędach, także w szkołach - mówi Sebastian Smoliński.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej urzędu miasta pod zakładką ekologia (www.opole.pl/ekologia).

Podobnie jest w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie - jak informuje Gabriela Helbin-Golarz z miejscowego magistratu - pojemniki na zużyte baterie znajdują się w urzędach, w placówkach oświatowych, a nawet w administracjach niektórych osiedli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska