Przez przypadek powstanie w Opolu ośrodek dla dzieci z autyzmem. Bo radny zagłosował omyłkowo

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Podczas sesji wnioski opozycji zazwyczaj nie mają szans na przegłosowanie, ponieważ klub prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego ma stabilną większość. Tym razem było jednak inaczej
Podczas sesji wnioski opozycji zazwyczaj nie mają szans na przegłosowanie, ponieważ klub prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego ma stabilną większość. Tym razem było jednak inaczej Politechnika Opolska/123rf
Jeden głos zadecydował o tym, że w przyszłym roku powstanie w Opolu ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci ze spektrum autyzmu. Choć przeciw temu pomysłowi był cały klub prezydenta Opola, który w radzie ma większość, to dzięki pomyłce w głosowaniu radnego Tomasza Wróbla ponad 220 dzieci będzie mogło w końcu uczyć się w komfortowych warunkach.

Podczas długiej, ponad sześciogodzinnej sesji budżetowej Opola klub radnych Platformy Obywatelskiej zgłosił 9 autopoprawek do budżetu. Jedną z nich było utworzenie za 100 tys. zł ośrodka dla dzieci z autyzmem, o co od wielu lat bezskutecznie walczyli rodzice tych dzieci z Opola.

Obecnie dzieci z autyzmem kierowane są bowiem do szkół powszechnych lub specjalnych. Niestety w szkołach ogólnodostępnych nie ma dla nich odpowiednich warunków do rozwoju psychofizycznego, a szkoły specjalne są przepełnione.

Przybywa w Opolu dzieci z orzeczeniem o autyzmie

Co więcej, problem nie jest jednostkowy, ponieważ każdego roku rośnie liczba dzieci diagnozowanych w tym kierunku. Z danych Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu wynika, że roku szkolnym 2019/2020 wydano 137 orzeczeń o potrzebie specjalnego kształcenia ze względu na autyzm, w tym Zespół Aspergera. Rok później już 182. W roku szkolnym 2021/2022 były to już 223 orzeczenia.

- Z tego powodu tak ważne jest, aby utworzyć w Opolu specjalny ośrodek, w którym dzieci z autyzmem będą miały odpowiednie warunki do edukacji – tłumaczy Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu PO.

Przeciw temu pomysłowi był klub prezydenta Opola, który argumentował, że trwa obecnie przygotowywanie dokumentacji powstania ośrodka rewalidacji, w którym w ramach obowiązującego systemu oświaty będzie realizowana pomoc dla dzieci z autyzmem. To jednak – jak mówią sami rodzice dzieci – tylko częściowa pomoc, z której nie wszyscy będą mogli skorzystać.

Jeden głos za wagę powstania ośrodka dla dzieci z autyzmem

Podczas sesji wnioski opozycji zazwyczaj nie mają szans na przegłosowanie, ponieważ klub prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego ma stabilną większość. Jednak z powodu absencji dwóch radnych – Bonka i Kasprzyka – większość była zaledwie o jeden głos.

Ku zdumieniu pozostałych radnych autopoprawka została przyjęta. Okazało się, że radny z klubu prezydenta – Tomasz Wróbel zagłosował w ramię w ramię jak radni PO i PiS, którzy zgodnie uważali, że ośrodek powinien powstać.

Wtedy też radny Wróbel wysłał SMS do prezydenta Opola, w którym przyznał, że omyłkowo zagłosował za przyjęciem poprawki. Głos zabrał prezydent Wiśniewski, który zwrócił się do przewodniczącego rady miasta Łukasza Sowady o przeprowadzenie reasumpcji głosowania.

- Nie, nie można tego zrobić – stwierdził przewodniczący Sowada.

- Dlaczego? – pytał prezydent Opola.

- Reasumpcję przeprowadza się tylko wtedy, gdy zachodzą względy techniczne lub organizacyjne. W tym przypadku doszło do zwyczajnej pomyłki – argumentował Sowada.

Radny Wróbel pomylił się, ale dzięki temu pomógł dzieciom z autyzmem

Dzięki tej pomyłce, na wniosek klubu Platformy Obywatelskiej powstanie w Opolu specjalistyczny ośrodek dla dzieci z autyzmem.

- Nie mam zamiaru wstąpić do klubu PO, to oczywiste - żartuje radny Wróbel.

Jak przyznaje, do pomyłki w głosowaniu doszło w chwili, gdy chwycił za myszkę, aby zagłosować. Wtedy niechcący wcisnął klawisz „za”.

- Pomimo tej pomyłki cieszę się, że pieniądze poszły właśnie ten cel. Okazuje się, że można zagłosować omyłkowo, a jednocześnie komuś pomóc – dodaje Tomasz Wróbel z klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska