Przez rok młodzi aktorzy pracowali nad filmem. Teraz odbyła się jego premiera

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Premiera filmu "Jesteś wyjątkowy" odbyła się w Kinie "Bajka" w Kluczborku. Na zdjęciu młodzi aktorzy z Dorotą Bogdańską, która odpowiadała za realizację projektu oraz z Katarzyną Juranek-Mazurczak, dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej.
Premiera filmu "Jesteś wyjątkowy" odbyła się w Kinie "Bajka" w Kluczborku. Na zdjęciu młodzi aktorzy z Dorotą Bogdańską, która odpowiadała za realizację projektu oraz z Katarzyną Juranek-Mazurczak, dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej. Milena Zatylna
W czwartek 19 maja w Kinie "Bajka" odbyła się premiera filmu pt. "Jesteś wyjątkowy", który nakręcili wolontariusze z kluczborskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Kulturalnego. Co więcej - sami w nim zagrali.

Pomysł na film narodził się ponad rok temu.

- Przed zaśnięciem czytałam moim dzieciom powieść Maxa Lucado pod tytułem "Jesteś wyjątkowy"- mówi Dorota Bogdańska z PTK. - Bardzo nas urzekła ta historia. Rozmawialiśmy, że fajnie by było przełożyć ją na teatr. Ale wszystkie instytucje kultury były zamknięte podczas pandemii. Padło więc hasło: To może film?

Pomysłodawcy od razu zabrali się do pracy. Scenariusz napisała Adelina Quintilla, skomponowano muzykę i skompletowano ekipę filmową.

W filmie zagrali nastoletni aktorzy z różnych miejsc na Opolszczyźnie, głównie z Kluczborka, Opola i Namysłowa. Byli to: Radosław Mandziuk, Zuzanna Bialik, Marta Bogdańska, Zofia Cichosz, Lena Oziębłowska, Adam Woźniak, Jakub Bigdowski i Jakub Sudoł.

Za kamerami stanęli Marcin Cyran i Marcin Oziębłowski. Oni też zajęli się montażem. Film został zekranizowany w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Stop depresji".

Efekt dwunastomiesięcznej pracy obejrzeli podczas kinowej premiery koledzy i koleżanki aktorów, ich nauczyciele, a także rodziny.

Film opowiada o rodzinie Łemików, niewielkich drewnianych ludzików, stworzonych przez rzeźbiarza Eliego. Mówi o tym, że każdy jest wyjątkowy, bez względu na to, co mówią o nim inni ludzie.

Gra w filmie była dla młodych aktorów dużym przeżyciem.

- Chodziłam wcześniej na kółko teatralne, ale praca na planie filmowym była dla mnie sporym zaskoczeniem - mówi Zuzia Bialik. - Nie wiedziałam na przykład, że sceny nagrywa się wiele razy z każdego profilu, aby później móc wybrać najlepsze do montażu.

Marta Bogdańska, która śpiewa oraz interesuje się muzyką, w profesjonalnym studiu nagraniowym nagrała piosenki do filmu.

- Okazuje się, że każdy nasz ruch, a nawet pozycja ciała mają znaczenie podczas nagrania - opowiada Marta. - Nie miałam o tym pojęcia.

Z kolei dla Radka Mandziuka praca nad filmem była wspaniałą przygodą, dzięki której mógł pogłębić przyjaźnie z rówieśnikami.

- A ja dzięki filmowi wiem, że każdy jest wyjątkowy, bez wyjątku - dodaje Lena Oziębłowska.

Realizatorzy projektu podkreślają, że odpowiada on na rzeczywiste problemy społeczne, gdyż depresja dotyczy rocznie kilku tysięcy dzieci w Polsce.

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie