Przez większe Opole powiat jest biedniejszy

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Powiat przekazał m.in. 50 tys. na utworzenie wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim.
Powiat przekazał m.in. 50 tys. na utworzenie wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim.
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
To pierwszy budżet po włączeniu do Opola 12 sołectw z gmin Dąbrowa, Komprachcie, Prószków, Dobrzeń Wielki oraz Elektrowni Opole.

Tegoroczny budżet jest mniejszy od zeszłorocznego o ponad milion złotych, ale na tym nie koniec - mówi Mariola Konachiewicz, skarbnik powiatu opolskiego. - Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, co najmniej 2,5 mln zł, zabierze nam wojewoda opolski, który przekazał nam pieniądze m.in. na dom pomocy społecznej w Czarnowąsach.

Nie jest on już na terenie powiatu, więc i fundusze muszą być oddane. Na pewno skorygowane zostaną też wpływy z podatku PIT i CIT.

- Są one ustalane na podstawie starych danych, a od 1 stycznia z naszego terenu ubyło niemal 10 tysięcy mieszkańców i sporo firm - mówi Mariola Konachiewicz.

Jak zakłada budżet, w tym roku do kasy powiatu opolskiego ma wpłynąć 73 251 823 zł, zaplanowane zaś wydatki to 75 330 793 zł.

- Deficyt w wysokości 2 078 970 zł, zostanie pokryty z nadwyżki budżetowej, którą wypracowaliśmy w latach ubiegłych - wyjaśnia Henryk Lakwa, starosta opolski.

Na inwestycje, czyli to, co wpływa na rozwój, zaplanowano na kwotę ponad 7,78 miliona złotych. Najwięcej na drogi, bo ponad 5,3 miliona.

Za te pieniądze rozbudowany ma być m.in. kilometrowy odcinek drogi Strzelce Opolskie - Krasiejów wraz z budową kładki pieszo-rowerowej nad Małą Panwią, wybudowany będzie też chodnik i kanalizacja deszczowa na drodze w Zawadzie, przebudowana ulica Dąbrowska w Karczowie, odcinek drogi Grodziec - Knieja oraz Nowa Kuźnia - Prószków.

Ponad pół miliona złotych kosztować ma termomodernizacja i remont jednego ze skrzydeł Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie, prawie 800 tysięcy zaplanowano na rewitalizację części zabytkowego parku przypałacowego przy Zespole Szkół w Tułowicach, a 311 tysięcy na modernizację oświetlenia zewnętrznego w Zespole Szkół w Prószkowie wraz z montażem systemu ogniw fotowoltanicznych. W budżecie są też fundusze na remont budynków starostwa.

- 50 tysięcy złotych przeznaczyliśmy też na utworzenie Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim - mówi starosta Lakwa. - Będziemy też chcieli dołożyć się do budowy Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Uniwersytetu Opolskiego na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego, które ma powstać w Prószkowie na bazie dawnej Pomologii.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

INFORMACJA O TERMINIE SESJI RADY GMINY DOBRZEŃ WIELKI

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 446) zwołuję sesję Rady Gminy Dobrzeń Wielki. Sesja odbędzie się w czwartek , dnia 26 stycznia 2017r. w sali narad Urzędu Gminy w Dobrzeniu Wielkim. Początek obrad o godz. 1530

 

 

 

Proponuję następujący porządek obrad:

 

1. Uchwała w sprawie zmiany uchwały dot. ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz zasady jego przyznawania i wypłacania, a także kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli ze specjalnego funduszu nagród za ich osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze dla nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i przedszkolach na terenie Gminy Dobrzeń Wielki.

 

2. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Publicznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Dobrzeniu Małym

 

3. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców śląskich z Oddziałami Dwujęzycznymi w Dobrzeniu Wielkim

 

4. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Publicznego Gimnazjum w Kup

 

5. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Kup

 

6. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Publicznego Technikum w Dobrzeniu Małym

 

7. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Dobrzeniu Małym

 

8. Uchwała w sprawie zamiaru utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzeniu Wielkim

 

9. Uchwała w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego

 

- przedstawienie informacji /dot. pkt 1-9 /

 

- dyskusja

 

- podjęcie uchwały

 

 

 

10. Uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego DOBRZEŃ WIELKI-5

 

 

 

- informacja Wójta 

 


- dyskusja 

 


- podjęcie uchwały

 

11. Interpelacje 

 


12. Sprawy różne

 

 

 


Przewodniczący Rady Gminy 

 


          Dobrzeń Wielki 
           Klemens Weber

Zaczęło się.

G
Gość

zlikwidować powiaty są kompletnie niepotrzebne 

 

będzie mniej biuro-kretynów

G
Gość

ZLIKWIDOWAĆ POWIATY  czs na mniej urzędasów

h
hhh

Czy jest biedniejszy to nie wiem. Na pewno ma mniej dochodów, ale wydatki też im odeszły.

G
Gość

Generalnie rzecz biorąc w takim układzie administracyjnym w jakim tkwi miasto Opole wraz z otaczającymi je miejscowosciami, zadania powiatu powinny być prowadzone przez miasto. Byłyoby ileś powiatów w skali kraju mniej i całkiem spore oszczędności na etatach zarzadów, rad, skarbników, sekretarzy,i całej otoczki

J
JA
Lakwa z Prószkowa to i inwestycje w Prószkowie...
???

coś dużo tych inwestycji w Prószkowie , Panie Lakwa.

Dodaj ogłoszenie