Przy ulicy Reymonta w Opolu powstaje Centrum Aktywnego Porodu

fot. Artur Janowski
Tu będzie główne wejście do centrum aktywnego porodu.
Tu będzie główne wejście do centrum aktywnego porodu. fot. Artur Janowski
Ośrodek, który będzie częścią szpitala ginekologiczno-położniczego, ruszy już pod koniec sierpnia. Ma pomagać Opolankom w przygotowaniach do porodu, a także po urodzeniu dziecka.

Na potrzeby centrum adaptowany jest już parterowy budynek stojący na zapleczu szpitala.

- Od wielu lat marzyłam o miejscu, gdzie moglibyśmy nie tylko przygotowywać Opolanki do porodu, ale także pomagać im po urodzeniu dziecka - przyznaje Aleksandra Kozok, dyrektor szpitala ginekologiczno - położniczego przy ulicy Reymonta, gdzie co roku rodzi się ponad 3 tys. dzieci. - Oczywiście robimy to i dziś, ale warunki lokalowe w szpitalu mamy mocno ograniczone. Już niebawem to się powinno zmienić.

Prace budowlane w pomieszczaniach dawnej pralni i dawnym oddziale histopatologii zakończą w lipcu. Ośrodek powinien ruszyć pod koniec sierpnia.
Będzie się składać z sali do zajęć terapeutycznych, sali ćwiczeń, dwóch gabinetów lekarskich, gabinetu USG oraz pomieszczenia do rehabilitacji. Będzie również pokój konsultacyjny oraz pomieszczenie przeznaczone do przewijania i karmienia niemowląt. Powierzchnia użytkowa centrum wyniesie ponad 526 m. kw.

- Stworzymy nowoczesnego ośrodek, w którym mamy i dzieci będą się dobrze czuć, stąd pomysł, aby powstał w nim np. kącik do zabaw - opowiada dyr. Kozok.
W Centrum Aktywnego Porodu mamy i ich partnerzy będą mogli przygotować się do porodu i późniejszej opieki nad niemowlęciem. - Liczymy, że dzięki temu zwiększy się liczba kobiet potrafiących dbać o siebie i o dziecko - dodaje Kozok.
Centrum ma się również zajmować leczeniem niemowląt zagrożonych niepełnosprawnością. Chodzi o dzieci, które miały niewielką masę urodzeniową (1000-1500 gram) lub ekstremalnie niską masę urodzeniową (poniżej 999 g). W ośrodku znajdą specjalistyczną pomoc także dzieci z wadami wrodzonymi.

- Jestem przekonana, że dzięki zapewnieniu lepszych warunków rehabilitacji nasza pomoc będzie skuteczniejsza - mówi Kozok.

Tych planów by nie było, gdyby nie wsparcie szpitala ze strony funduszy unijnych i budżetu urzędu marszałkowskiego. W sumie prace budowlane mają kosztować 3,4 mln zł. Wyposażenie pomieszczeń leży już po stronie szpitala. Łączna kwota inwestycji może wynieść nawet 5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska