Przybywa obcokrajowców ze Wschodu pracujących na Opolszczyźnie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Ponad połowa Największą grupę zarejestrowanych w ZUS stanowią obywatele Ukrainy. Ponad połowa wszystkich cudzoziemców to nasi wschodni sąsiedzi.
Ponad połowa Największą grupę zarejestrowanych w ZUS stanowią obywatele Ukrainy. Ponad połowa wszystkich cudzoziemców to nasi wschodni sąsiedzi. Jarosław Staśkiewicz
Oddział ZUS w Opolu ubezpiecza 6 tysięcy obcokrajowców. Od końca 2014 roku to wzrost od 100 procent. Osoby te są zatrudniane przez rodzimych pracodawców lub zakładają własne firmy

Coraz więcej obcokrajowców na swoje centrum życiowe obiera Polskę. Osoby te są zatrudniane przez rodzimych pracodawców lub zakładają własne firmy.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych największą grupę zarejestrowanych stanowią obywatele Ukrainy. Ponad połowa wszystkich cudzoziemców to nasi wschodni sąsiedzi.

Niespełna trzy lata temu liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS w Polsce przekroczyła sto tysięcy osób. Dane z tego roku pokazują, że obecnie liczba ta wynosi 237 tysięcy. Ponad połowa z nich, tj. ok. 138 tys., to osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Kolejne 15,5 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą albo współpracuje przy jej prowadzeniu. Faktyczna liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest znacznie wyższa, jednak znaczna część z nich nie ma ubezpieczenia.

Oddział ZUS w Opolu ubezpiecza 6 tysięcy obcokrajowców. - W porównaniu z końcem 2014 r. to wzrost o 100%, ponieważ wówczas ubezpieczonych było prawie 3 tys. osób, czyli tych którzy w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych mają podane inne obywatelstwo niż polskie. Na Opolszczyźnie, jak i w całym kraju najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy bo ponad 4,7 tys. W regionie cudzoziemcy prowadzą też własne firmy i takich przypadków jest prawie 300. W zdecydowanej większości to obywatele Ukrainy, Bułgarii i Niemiec – podaje regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim, Sebastian Szczurek.

Głównym czynnikiem powodującym gwałtowny wzrost liczby zagranicznych pracowników jest sytuacja na Ukrainie. Aktualnie obywatele tego kraju stanowią ponad 60 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców.

– Od początku konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie można zauważyć, że jednym z głównych kierunków emigracji wschodnich sąsiadów stała się Polska. Niebagatelny wpływ na taki stan mogła mieć zmiana ustawy o cudzoziemcach z maja 2014 roku. Jej zapisy spowodowały, że obcokrajowcy szybciej i łatwiej uzyskują zezwolenie na pobyt w Polsce oraz podjęcie pracy czy założenie działalności gospodarczej. W Polsce póki co mamy depopulację więc, każdy obcokrajowiec płacący składki przyczynia się do polepszenia kondycji systemu emerytalnego – podkreśla zastępca dyrektora ds. dochodów opolskiego oddziału ZUS Jolanta Pałosz.

Kolejną pod względem liczebności grupą ubezpieczonych w ZUS są Białorusini. To przeszło 11 tys. osób W Polsce legalnie pracują nie tylko obywatele państw graniczących z Polską, bo ponad 6,3 tys. to Wietnamczycy, a 4 tys. to Chińczycy. W czołówce ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców znajdują się też Rosjanie, których jest ponad 5 tys. Obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego to łącznie około 31 tys. osób.

Zatrudnieni u polskich pracodawców cudzoziemcy, podlegają krajowym przepisom o ubezpieczeniach społecznych. Nie dzieje się tak tylko wtedy, gdy wyklucza to umowa między Polską a macierzystym krajem pracownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska