Przychodnie POZ z Opolszczyzny zamówiły testy combo na grypę, RSV i covid. Będą dostępne od przyszłego tygodnia

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Przychodnie POZ mogą testować pacjentów szybkimi testami combo, które wskazują na zakażenie grypą (typu A lub B), koronawirusem lub wirusem RSV. Dla pacjentów są one bezpłatne.
Przychodnie POZ mogą testować pacjentów szybkimi testami combo, które wskazują na zakażenie grypą (typu A lub B), koronawirusem lub wirusem RSV. Dla pacjentów są one bezpłatne. kmiragaya/123rf.com
W związku z dużą liczbą chorych na grypę oraz infekcje grypopodobne, poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą wykonywać tzw. testy combo, które wskazują na zakażenie grypą (typu A lub B), koronawirusem lub wirusem RSV. Dla pacjentów są one bezpłatne.

W czwartek 5 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, czyli trzy w jednym, stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W poniedziałek 9 stycznia, tuż po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia, Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał zarządzenie, zgodnie z którym za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł). Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdy test i jego wykonanie, jest to więc świadczenie płatne dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego – informuje Barbara Pawlos, rzecznik prasowy Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Dla pacjentów POZ testy są bezpłatne.

Do wszystkich poradni POZ został wysłany komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać.

- Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia – informuje Barbara Pawlos. - Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii.

Na test „3 w 1” kieruje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta.

Profesor Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, zaapelowała do lekarzy, aby ci nie wypisywali, a do pacjentów, aby nie oczekiwali wypisania antybiotyków w przypadku infekcji wirusowych.

Testów combo w przychodniach POZ na Opolszczyźnie jeszcze nie ma, ale większość już je zamówiła.

- Zamówiliśmy testy od razu, kiedy pojawiła się taka możliwość. Będą dostępne na początku przyszłego tygodnia – informuje Anna Doszczątek, pielęgniarka koordynująco-nadzorująca Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Centrum” przy ul. Kościuszki w Opolu.

Spółka ta prowadzi również przychodnie przy ulicach Licealnej, Katowickiej, Witosa i Waryńskiego w Opolu, do których w sumie należy ok. 11 tys. pacjentów.

- Obecnie mamy szybkie testy CRP, strep testy i testy covid, więc je wykorzystujemy. Ale bardzo się cieszymy, że NFZ refunduje testy combo i możemy je dać naszym pacjentom za darmo – mówi Anna Doszczątek. - To bardzo istotne w diagnostyce. Można powiedzieć, że dzięki nim terapia będzie celowana w konkretny wirus i wiadomo na co zwrócić uwagę, zwłaszcza u dzieci, u których infekcje są ciężkie, galopujące, a sytuacja może się zmienić z godziny na godzinę.

Test combo jest szybkim testem antygenowym – wymaz pobiera się przez około 10 sekund z nosogardzieli, a wynik jest znany po kilkunastu minutach.

Jak wskazują statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu w ubiegłym tygodniu (od 1 do 7 stycznia) w województwie opolskim odnotowano 3299 przypadków zachorowania na grypę oraz infekcje grypopodobne. To o 1723 przypadki mniej niż tydzień wcześniej.

Najwięcej zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne stwierdzono w pierwszym tygodniu 2023 roku w powiatach: strzeleckim (816), brzeskim (707) i krapkowickim (591), a najmniej w nyskim i kluczborskim (po 50) oraz oleskim (95).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska