Przychodnie w Prudniku skarżą się na brak młodej kadry

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Prezes Prudnickiego Centrum Medycznego Anatol Majcher (na pierwszym planie) nie narzeka na brak nowej kadry w szpitalu.
Prezes Prudnickiego Centrum Medycznego Anatol Majcher (na pierwszym planie) nie narzeka na brak nowej kadry w szpitalu. Krzysztof Strauchmann
Szpital radzi sobie z tym problemem, bo młodym medykom chce dawać mieszkania.

Średnia wieku naszych lekarzy wynosi 58 lat - przyznała na spotkaniu z prudnicką Radą Seniorów Elżbieta Romaniuk, prezes przychodni Medicus. - Wiek personelu średniego także rośnie. Młodzież niechętnie powraca do pracy na prowincję. Obecnie dostęp pacjenta do lekarza jest łatwy, ale to się będzie pogarszać.
- My także mamy problemy kadrowe, szczególnie w podstawowej opiece medycznej - dodawał Adam Szlęzak, prezes spółki medycznej Optima. - Podobny problem występuje wszędzie.

Według Elżbiety Romaniuk na wydłużenie kolejek do lekarza rodzinnego wpłynie obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, który wejdzie w życie w 2016 roku.

Obecnie jeden lekarz w czasie dnia pracy jest w stanie przyjąć ok. 50 pacjentów. Jeśli będzie musiał wypełniać całą dokumentację w komputerze to w tym samym czasie przyjmie tylko kilkanaście osób. Problemy będą mieć zwłaszcza starsi wiekiem lekarze, nie przyzwyczajeni do pracy z komputerem.

Medicus już obecnie prowadzi elektroniczny system dokumentacji, ale nie wszyscy lekarze z niego korzystają. Swoją przychodnię skomputeryzowała także Optima, choć i tu nie wszyscy lekarze z tego korzystają. Zdaniem prezesa Szlęzaka nie spowodowało to jednak opóźnień w przyjmowaniu pacjentów.

Na brak obsady lekarskiej nie narzeka natomiast prezes Prudnickiego Centrum Medycznego Anatol Majcher. Prudnicki szpital przeszedł w ciągu roku duże zmiany kadrowe. PCM kupuje od miasta mieszkania dla lekarzy. Jak powiedział prezes, to metoda na utrzymanie na miejscu specjalisty. Lekarz, który zadeklaruje bowiem przepracowanie w prudnickim szpitalu 5-10 lat będzie mógł wykupić lokal od spółki po takiej samej cenie, jaką PCM nabył nieruchomość od miasta.

Prudnickie spółki medyczne szykują nowe poradnie i usługi medyczne. Od 1 marca szpital otwiera poradnie diabetologii i endokrynologii. Pracować będą na zasadach komercyjnych, odpłatnie, ale PCM chce ubiegać się o kontrakt z NFZ na takie usługi. Kontrakt na diabetologię straciła natomiast Optima. Prezes Szlęzak także zapowiedział starania o jego ponowne uzyskanie. Wzmocniona ma być też poradnia kardiologiczna i urologiczna w Optimie.

Za 3 - 4 miesiące do Prudnika ma także dojeżdżać otolaryngolog. W połowie lutego w szpitalu rusza nowy cyfrowy aparat rtg. Nowością jest także laparoskopowe operowanie nowotworów przewodu pokarmowego w Prudniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska