Przyjazne miejsce pracy [nie tylko w pandemii] – jak tego dokonać?

Materiał informacyjny Sedulus Sp. z o.o.

Rzeczy niemożliwe robimy od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać – tak w skrócie można zdefiniować działalność wielu firm działających na polskim rynku. W ostatnich latach mamy do czynienia jednak z zupełnie nowym zjawiskiem – dzisiaj managerowie dużych przedsiębiorstw głowią się już nie tylko jak pozyskać klienta, lecz także (albo przede wszystkim) jak pozyskać odpowiedniego pracownika. Pandemia pokazała jak nigdy wcześniej, że dobry i wspierający działania firmy pracownik to skarb – koronawirus pozwolił przedsiębiorcom zrozumieć, że pracownicy to nie tylko osoby otrzymujące wynagrodzenie za swoją pracę, to także osoby zaangażowane i oddane swoim obowiązkom bez względu na okoliczności. Powszechnie wiadomo, że firmy dwoją się i troją, aby zapewnić kandydatom możliwie najlepsze warunki i utrzymać ich przy sobie jak najdłużej. Dobry pracownik jest w cenie – mówią niejednokrotnie. Coraz częściej kandydaci przy wyborze miejsca swojej pracy biorą pod uwagę nie tylko wynagrodzenie, lecz także inne czynniki takie jak np. wielkość firmy, możliwość awansu czy oferowane bonusy. Jak więc zachęcić kandydata, żeby to właśnie z nami związał swoją przyszłość? Jak utrzymać go w firmie i sprawić, żeby nie chciał nam zwiać po tygodniu? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą!

Pandemia – nowa rzeczywistość nie taka straszna jak ją malują!

Kiedy w marcu b.r. większość firm mierzyła się z wizją wielomiesięcznego spowolnienia działalności, a co za tym idzie ze spadkiem obrotów, wielu przedsiębiorców zdecydowało się przedwcześnie, na radykalne cięcie kosztów i zwolnienie pracowników. Jak wyjaśnia Oliwer Mikus, prezes zarządu oraz właściciel agencji pracy Sedulus sp. z o.o., firmy, które zdecydowały się na ten nieprzemyślany krok, mają do odrobienia ogromną stratę wizerunkową. Jak mówi, do jego agencji pracy tymczasowej przychodzi codziennie wielu kandydatów zadających pytanie, czy firmy w których zatrudnia, zwalniały podczas lockdownu. Skąd to się bierze? - Ludzie w nowych czasach, z jakimi niewątpliwie mamy do czynienia chcą zachować stabilność finansową – wyjaśnia. - Osoba, która ma kredyt na mieszkanie i raty rozpisane na kolejne trzydzieści lat, nie zdecyduje się na pracę w firmie, która w pierwszym tygodniu kryzysu dokonała ogromnych redukcji – jako wieloletni przedsiębiorca, Oliwer Mikus zapewnia, że dbałość o poczucie bezpieczeństwa pracowników to kluczowy aspekt prowadzenia każdej działalności.

Skorzystaj z porady ekspertów!

Rekrutacja pracowników stanowi dzisiaj osobną gałąź biznesu. Firmy rekrutacyjne oferują wachlarz kandydatów na wyciągnięcie ręki. Nie ograniczaj się zatem do wrzucenia ogłoszenia na lokalny portal, spróbuj nowych rozwiązań – idź z duchem czasu! Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się pozyskiwaniem personelu – jak wybrać tę właściwą? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na czas funkcjonowania na rynku, nowe agencje pojawiają się jak grzyby po deszczu, ale równie szybko znikają. Stabilność to najważniejsza część składowa tego biznesu, zauważa Oliwer Mikus. Jak dodaje, nie można jednego roku proponować ludziom pracy na najwyższym poziomie, a po kilku miesiącach nie mieć dla nich zupełnie nic – ludzie bardzo szybko tracą zaufanie do takich pośredników - podsumowuje.

Rozmowa kwalifikacyjna – przeprowadź ją zgodnie z najnowszymi trendami!

Dzisiejsze rozmowy nie przypominają w niczym tych, które wspominają nasi rodzice. Pracodawca nie przepytuje kandydata z jego osiągnięć, nie zadaje już też pytań o to gdzie dany człowiek widzi się za pięć lat, ponieważ tego rodzaju deklaracje stały się z biegiem czasu obiektem drwin na wszelkiego rodzaju portalach służących nam do poprawy samopoczucia. Dzisiejsza rozmowa o pracę to dużo bardziej dyskusja na temat tego, co dany kandydat może zaoferować od siebie oraz odpowiedź na pytanie co otrzyma w zamian od firmy. Podczas rozmowy postaraj się wciągnąć aplikującego o pracę w dialog, dowiedz się jakie są jego mocne i słabe strony, jaki jest jego pomysł na realizację powierzonych mu na omawianym stanowisku zadań. Jeśli coś Cię zaciekawi, daj swojemu rozmówcy sygnał, aby rozwinął temat. Nie ograniczaj się schematami pytań z poradników dla rekruterów za kilka złotych – weź sprawy w swoje ręce i oceń, czy ten siedzący naprzeciwko Ciebie człowiek wniesie wartość do Twojej firmy?

Zapomnij o monologu!

Teoretycznie wszyscy wiemy, że podwładni nie lubią monologów wygłaszanych przez szefa na cotygodniowych spotkaniach. W praktyce jednak każdy z nas kiedyś w takim spotkaniu uczestniczył. Pracownicy, którzy nie będą „wywoływani do odpowiedzi” nie podzielą się z Tobą swoimi pomysłami. Pamiętaj by dać im przestrzeń do wygłoszenia swojej opinii – nie tylko na forum. Każdy pracownik to swego rodzaju indywiduum – pozwól mu na podzielenie się swoją wizją na temat dyskutowanego problemu.

Stwórz miejsce do integracji!

Nie mam tutaj wcale na myśli comiesięcznego wyjścia całą firmą do knajpy. Integracja to coś znacznie więcej – buduj ducha zespołu zarówno poprzez narzędzia dostępne na rynku – np. platformy zespołowe ułatwiające komunikację jak również poprzez stare, dobre sposoby – pyszna kawa i przytulne miejsce do siedzenia sprawią, że Twoi pracownicy z przyjemnością będą przychodzić do pracy!

Ufaj swoim pracownikom i dawaj im feedback!

Z biegiem czasu ludzie, których zatrudniasz stają się ekspertami w swoich dziedzinach. Nabierając doświadczenia chcą czuć, że powierzenie im tego stanowiska nie było z Twojej strony błędem. Daj im od czasu do czasu (byle niezbyt często ;)) odczuć, że wykonali kawał dobrej roboty, a Ty jesteś najzwyczajniej w świecie zadowolony, że stanowią część Twojej firmy.

Benefity pozapłacowe!

Chciałbyś dać swoim pracownikom coś więcej, ale nie masz pomysłu co mogłoby to być? Zaskoczę Cię – spytaj swoich pracowników, co możesz zaoferować im od siebie – zyskasz informację z pierwszej ręki oraz opinię pozytywnego managera!

Wydarzenia firmowe

Czwartek z pupilem albo owocowe poniedziałki to świetne inicjatywy, które możemy dostrzec w coraz większej ilości firm. Zastanów się jaka forma eventów jest najodpowiedniejsza biorąc pod uwagę specyfikę waszej firmy i czas jaki możecie na takie wydarzenie poświęcić i działaj! Pracownicy na pewno docenią luźny charakter tych wydarzeń, a to pozwoli im z nową energią wkroczyć w kolejne zadania.

Jedną z najważniejszych cech dobrego szefa jest umiejętność dopasowania do zespołu. Współczesny manager zmuszony jest pozyskiwać pracowników na różne sposoby, a następnie zapewnić im ciekawą i pełną wyzwań pracę. Mamy nadzieję, że kilka powyższych pomysłów sprawi, że będzie Ci trochę łatwiej rozprawić się z monotonią w zespole!

Kto może Ci pomóc?

Czytasz nasz artykuł, w sumie wydaje Ci się, że część rozwiązań mógłbyś wdrożyć do swojej firmy, ale nie wiesz jak? Śpieszymy z pomocą. Firma Sedulus sp. z o.o. zajmująca się wysyłaniem pracowników za granicę chętnie podpowie jak efektywnie zarządzać zespołem i w jaki sposób wdrożyć nietypowe rozwiązania w Twojej firmie. Agencja pracy uruchomiła nową gałąź usług – doradztwo biznesowe. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie www.sedulus.pl w zakładce kontakt! Nie zwlekaj, skontaktuj się z nimi już dziś!

Autor Paulina Szwagiel

Dodaj ogłoszenie