Z końcem lutego w mediach pojawiła się sensacyjna informacja o planowanej przez monachijski Dom Aukcyjny Neumeister licytacji przedmiotów wywiezionych przez rodzinę Württembergów jeszcze przed II wojną światową z Carlsruhe, przechowywanych w posiadłościach rodowych na terenie Niemiec. 30 marca podczas 10-godzinnej aukcji Hidden Treasures – ukryte skarby rodu Württembergów licytowano ponad 500 zespołów obiektów: dzieł sztuki, pamiątek i przedmiotów użytkowych z dawnego Pokoju.
Dzięki finansowemu wsparciu marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły, Fundacji Eryki Simon z Görlitz oraz gminy Pokój, muzealnicy z MŚO zakupili w Monachium do zbiorów obiekty z kilkunastu pozycji aukcyjnych, w tym XVIII- i XIX-wieczne obrazy olejne, grafiki, meble, ceramikę, opatrzone monogramami rodu srebrne naczynia, złotą biżuterię oraz tekstylia. Dla Muzeum Śląska Opolskiego – instytucji skoncentrowanej głównie na historii regionu – są to cenne nabytki, wnoszące do procesu rekonstrukcji dziejów tej stanowiącej o bogactwie kulturowym Śląska miejscowości nowe, ciekawe treści.
Kilkudniowa wystawa to prezent z okazji Dnia Muzealnika, który ma dać przedsmak planowanej dużej stałej ekspozycji. Wśród pokazywanych eksponatów są m.in. wizerunki właścicieli Pokoju – małżonki założyciela miejscowości księżnej Marii Zofii Wilhelminy, portrety księcia Eugeniusza II i jego pierwszej żony, księżnej Matyldy von Waldeck-Pyrmondt z dziećmi. Cenną pamiątką jest 46-częściowy serwis do kawy z widokami Pokoju z końca XIX w. Przypomina on– w większości dziś nieistniejące – obiekty architektoniczne i pomniki oraz malownicze zakątki tej miejscowości.
Na olejnych pejzażach uwieczniona została panorama Pokoju od strony Stawu Jeleni, zaś wypoczynkowo-uzdrowiskowy charakter miejscowości podkreśla wiklinowy kosz z tekstyliami czy porcelanowy zestaw śniadaniowy dla dwóch osób. Na szczególną uwagę zasługują złote elementy biżuteryjne, w tym XIX-wieczny zestaw medalionów i relikwiarzyków.
Oprócz eksponatów kupionych podczas aukcji, muzeum pokaże także kilkanaście innych artefaktów sprezentowanych przez właścicieli. Obecni podczas licytacji w Domu Aukcyjnym Neumeister przedstawiciele rodziny Württembergów nieoczekiwanie zadeklarowali chęć przekazania MŚO niewystawionych na licytacji pamiątek z dawnego Pokoju, uzupełnionych o trzy niesprzedane obiekty. 9-11 maja ośmioosobowy zespół muzealny w magazynach domu aukcyjnego w Monachium spisywał i pakował setki obiektów – m.in. grafik, naczyń szklanych i ceramicznych, bibelotów i mebli należących do tej książęcej rodziny. Następnie zostały one przywiezione ciężarówką do Opola. Część drewnianych skrzyń, w których przedmioty te dziesiątki lat temu wyjechały z Pokoju, wraz z ponownie spakowanymi do nich eksponatami wróciła na opolską ziemię.
- Wydobyliśmy z nich kilkanaście obiektów, prezentowanych jako przedsmak większej ekspozycji skarbów rodu Württembergów, która zostanie przygotowana po formalnym i rzeczowym opracowaniu tego zbioru - mówi Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.
Pamiątki można oglądać od godz. 12 w dniach 18-22 maja.
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?