Przyjdź na odpust ku czci św. Anny

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Odpust ku czci św. Anny jest największą w roku uroczystością na Górze św. Anny.
Odpust ku czci św. Anny jest największą w roku uroczystością na Górze św. Anny. Achiwum
Odpust ku czci św. Anny jest największą w roku uroczystością na Górze św. Anny. Z bliskich parafii pielgrzymi przyjdą pieszo, ale nie zabraknie też pątników z daleka - spoza Śląska, z kraju i z zagranicy.

Obchody Wielkiego Odpustu ku czci św. Anny odbywają się w tym roku 29 i 30 lipca. W sobotę o 17.30 odprawione zostaną nieszpory ku czci św. Anny w bocznej kaplicy przy bazylice, a o 18.00 - msza św. w świątyni. W niedzielę od 8.00 – to tradycja tego odpustu - witanie pielgrzymów przychodzących w grupach w bazylice.

O 10.15 rozpoczną się w grocie lurdzkiej godzinki ku czci św. Anny, zaś o 11.00 suma odpustowa, której przewodniczyć będzie biskup Andrzej Czaja. Na godzinę 14.00 ojcowie franciszkanie zapraszają na nieszpory.

Pozostałe msze św. w niedzielę odpustową zostaną odprawione w bazylice św. Anny o 5.30, o 6.00, o 7.00,o 15.30 (w języku niemieckim) oraz o 17.00.

Jedną z tradycji związanych z odpustem ku czci św. Anny jest przenoszenie w procesji – ten jeden raz w roku - figurki św. Anny z bazyliki do groty. Figura św. Anny jest czczona na Górze św. Anny od pierwszej połowy XVII wieku. Ale sam kult świętej jest znacznie starszy. Za początek istnienia sanktuarium w tym miejscu uważa się rok 1480.

Jak czytamy na stronie sanktuarium, biorąc pod uwagę styl, kształt, szkołę rzeźbiarską czy okres sztuki, w którym wykonywano podobne dzieła, historycy określają czas powstania figury św. Anny na II poł. XV w. Czy zaraz po wyrzeźbieniu trafiła na Górę? Bezspornej daty wykazać nie można. Być może znalazła się tutaj między 1508 a 1513 rokiem.

Nabożeństwo ze świecami na Górze św. Anny.

Nabożeństwo światła na Górze św. Anny [ZDJĘCIA]

Zobacz też: Pielgrzymka mężczyzn - Góra św. Anny

Tekst na franciszkańskiej stronie przypomina, iż przez pierwsze wieki figurka była eksponowana w bocznym ołtarzu. W 1898 r. rodzina Kutzer z Jesennika przebudowała główny ołtarz, urządzając nieco powyżej tabernakulum tron dla cudownej figury. Nowy ołtarz został poświęcony prze bpa franciszkańskiego Bernarda Dobbinga w 1900 r.

Tu rodzina jest ważna

Od połowy XIX wieku, czyli wraz z dynamicznym rozwojem kolei na Śląsku, zaczęli przybywać pątnicy także z bardziej odległych stron. Aby pokazać figurę wciąż rosnącym rzeszom pielgrzymów, począwszy od 1910 roku zaczęto wynosić posąg świętej w procesji do ołtarza polowego. W tym samym 1910 roku figura św. Anny otrzymała biskupie korony – na jubileusz 200 lat istnienia kalwarii. Było to szczególnym uznaniem Kościoła dla kultu św. Anny w tym miejscu. W imieniu chorego kardynała Koppa korony nałożył pomocniczy biskup wrocławski Karol Augustin.

Ks. profesor Andrzej Hanich, autor monografii „Góra św. Anny. Centrum pielgrzymkowe Śląska Opolskiego”, podkreśla, że kult św. Anny patronki małżeństw, matek, babć i wdów natrafił na Śląsku na podatny grunt, bo tu zawsze więź rodzinna była czymś ważnym, a matki i babcie, czyli ołmy i starki, cieszyły się szczególnym szacunkiem w domach i w rodzinach.

W wielu parafiach utarł się zwyczaj pielgrzymowania do św. Anny kobiet oczekujących potomstwa, by uprosić szczęśliwe rozwiązanie oraz zdrowie i pomyślność dla nowo narodzonego dziecka.

Inną tradycją rodzinną związaną z Górą św. Anny jest zawieranie w sanktuarium św. Anny małżeństw. Jak notuje w ”Historii Góry św. Anny na Górnym Śląsku” ojciec Chryzogon Reisch, pod koniec XIX i na początku XX w. składało w tym miejscu przysięgę małżeńską sto kilkadziesiąt par w ciągu roku.

Obecnie na odpust do św. Anny przybywają tłumnie nie tylko pątnicy z diecezji opolskiej i gliwickiej oraz szerzej z całej metropolii górnośląskiej. Tradycją stała się też obecność pielgrzymów z innych stron Polski, a także z zagranicy, szczególnie z Niemiec i z Austrii.

Nie zawsze tak było. Początkowo na lipcowy odpust ku czci św. Anny przychodziły pieszo pielgrzymki przede wszystkim z okolicy, czyli miejscowości oddalonych od Góry św. Anny o około 15-20 kilometrów. Wiele grup pątniczych przybędzie najpewniej pieszo także w najbliższą niedzielę.

Tu też będą czcić św. Annę

Odpust św. Anny w Oleśnie rozpocznie się w sobotę o 17.00 procesją z kościoła parafialnego do sanktuarium św. Anny,
Po niej różaniec i okazja do sakramentu pokuty. o 18.00 msza św. z nieszporami o św. Annie i wieczór uwielbienia.
W niedzielę o 11.00 sumie odpustowej przewodniczył będzie bp Paweł Stobrawa. Po południu czas na nawiedzenie sanktuarium, kościół będzie otwarty do 20.00.

W poniedziałek o 10.00 msza św. w intencji chorych, o 17.00 różaniec za zmarłych, o 18.oo msza św. za parafian i dobrodziejów sanktuarium.

Obchody ku czci patronki w Czarnowąsach odbędą się od 29 do 31 lipca. W sobotę o 18.30 nieszpory, o 19.00 msza św. w intencji babć i dziadków.

W niedzielę o 11.00 suma odpustowa. Kaznodzieją będzie ks. dr Piotr Kuc. O 17.00 nieszpory i koncert dla Babci Anny. Wystąpi Adam Pierończyk - koncertujący na całym świecie wybitny saksofonista, kompozytor i lider znany w Polsce i w Europie muzyk jazzowy.

W poniedziałek o 9.30 msza św. z sakramentem namaszczenia chorych, o 18.00 różaniec i msza św. za zmarłych oraz powrót do kościoła parafialnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska