Przyjmowanie na tzw. próbę to wyzyskiwanie pracownika

Edyta Hanszke [email protected]
Należy pamiętać, że zatrudniony na umowę o pracę pracownik musi przejść wstępne badania lekarskie zanim przystąpi do pracy.  (fot. sxc)
Należy pamiętać, że zatrudniony na umowę o pracę pracownik musi przejść wstępne badania lekarskie zanim przystąpi do pracy. (fot. sxc)
Jeśli pracodawca proponuje ci pracę na "próbę" zanim cię przyjmie, to i tak powinien zawrzeć z tobą umowę i zapłacić ci za czas, kiedy cię sprawdzał. Co na to prawo?

Przyjmując do pracy zarobkowej osobę fizyczną, pracodawca powinien zawrzeć z nią pisemną umowę. W przypadku umów o pracę taka umowa powinna być potwierdzona na piśmie, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.

Zobacz: Kiedy grozi ci zwolnienie?

Niezależnie od tego, czy będzie to umowa o pracę, czy umowy cywilnoprawne tj. umowa zlecenia lub agencyjna, pracodawca ma także obowiązek zgłoszenia osoby przyjętej do pracy do ubezpieczeń społecznych w ZUS oraz opłacenia składek na te ubezpieczenia.

Ważne! Jeżeli pracownik podpisał umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu umówione wynagrodzenie za pracę. Przepisy prawa pracy nie znają pojęcia „umowy o pracę na próbę” lub „na czas szkolenia” za którą nie należy się wynagrodzenie.

Zobacz: Zmiana pracy? Nie dla nas!

W przypadku jeżeli pracodawca chce sprawdzić kandydata do pracy, może zawrzeć z nim umowę o pracę na okres próbny (np.1 tydzień, 1 miesiąc). Jest to umowa, która ma na celu zapoznanie się z możliwościami, jakie daje zatrudnienie określonej osoby na danym stanowisku pracy. Umowa tego typu nie może być zawarta na czas dłuższy niż trzy miesiące.

Każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Należy pamiętać, że zatrudniony na umowę o pracę pracownik musi przejść wstępne badania lekarskie zanim przystąpi do pracy. Pracodawca przed dopuszczeniem do pracy musi także zapewnić pracownikowi wstępne przeszkolenie w zakresie bhp.

Swoboda zawierania umów umożliwia pracodawcy stosowanie obok umowy o pracę także umów cywilnoprawnych np. umowy zlecenia. W myśl przepisów Kodeksu Pracy niedopuszczalne jest jednak zawieranie pozornych umów cywilnoprawnych w celu obejścia przepisów prawa pracy.

Zobacz: Wyniki kontroli legalności zatrudnienia obywateli polskich w 2008

Należy zwrócić uwagę, że jeżeli zlecenie jest wykonywane w warunkach charakterystycznych dla umowy o pracę (praca wykonywana pod kierownictwem pracodawcy, w wyznaczonym miejscu i czasie), zawsze istnieje ryzyko, że zleceniobiorca może wystąpić o ustalenie istnienia stosunku pracy do sądu pracy.

Szczególnie, gdy będzie chciał uzyskać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego w razie wypadku przy pracy. Co istotne, pracodawca zatrudniający osoby na umowy cywilnoprawne musi im zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, takie same jak zatrudnionym pracownikom na umowy o pracę.

Ważne! Zasadniczo za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Zlecenie może być jednak nieodpłatne, jeżeli obie strony wyraźnie określą brak wynagrodzenia w umowie, którą zawarły.

Czytaj dalej: Jakie konsekwencje grożą pracodawcy za nielegalne zatrudnienie?

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska