Przyrodnicza atrakcja Gór Opawskich. Kwitnące łąki na powierzchni Złotego Potoku

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Cały Złoty Potok w Górach Opawskich opanowała roślina wodna, kwitnąca na biało – włosienicznik. Przyrodnicy uspokajają, że to świadczy o czystej wodzie.

Włosienicznik, który zakorzenia się w dnie potoku, a na powierzchni wody tworzy zielone warkocze, rósł w Jarnołtówku czy Pokrzywnej już wcześniej. W tym roku niespodziewanie rozwinął się bardzo bujnie. Budzi spore zainteresowanie turystów, odwiedzających Góry Opawskie.

- Konsultowaliśmy to z ekspertami, bo nas to także bardzo zainteresowało – komentuje Michał Stelmaszyk, zastępca dyrektora Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. – Specjaliści uspokajają, że to świadczy raczej o dobrej jakości wody w potoku i nie stanowi zagrożenia dla innych gatunków. Odwrotnie, ryby będą miały świetną bazę pokarmową. Trzeba więc podziwiać, bo nie wiadomo, kiedy znów roślina pojawi się w takich ilościach.

Tej wiosny nie było ani niskich ani wysokich stanów wody w Złotym Potoku, co jest źle tolerowane przez włosienicznik. Być stabilny poziom wody przesądził o tak bujnym rozwoju tej wodnej rośliny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska