OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Lara Gut-Behrami odebrała małą Kryształową Kulę dla najlepszej zawodniczki w konkurencji supergigant. Fot. PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo
Lara Gut-Behrami zwyciężyła w supergigancie alpejskiego Pucharu Świata w Soldeu w Andorze. Szwajcarka sięgnęła po małą Kryształową Kulę w tej specjalności. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Marco Odermatt, który już wcześniej zapewnił sobie triumf w klasyfikacji łącznej tej konkurencji.

Ostatni supergigant dla Lary Gut-Behrami

Gut-Behrami wygrała w czasie 1.26,70. Druga na mecie Włoszka Frederica Brignone straciła 0,22 s. Trzecie miejsce zajęła Norweżka Ragnhild Mowinckel - 0,47 s za triumfatorką.

Były to ostatnie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w supergigancie. Szansę na zdobycie małej Kryształowej Kuli miało kilka zawodniczek. Prowadząca do tej pory w tym zestawieniu Włoszka Elena Curtoni zajęła dopiero dziesiąte miejsce. Wszystkich przebiła Gut-Behrami, która po raz czwarty w karierze (poprzednio w latach 2014, 2016 i 2021) zdobyła małą Kryształową Kulę.

- Ten sezon to był prawdziwy rollercoaster. Jestem bardzo szczęśliwa. Im jestem starsza tym bardziej podchodzę do rywalizacji emocjonalnie. Moja taktyka polegała na tym, aby jechać po prostu swoje. To zrobiłam prawie idealnie - powiedziała pochodząca z Sorengo 31-letnia zwyciężczyni.

Amerykanka Shiffrin, która niedawno odniosła 87. zwycięstwo w alpejskim Pucharze Świata, co jest rekordem wszech czasów, była czternasta (strata 1.46). Reprezentantka USA szykuje się do głównej ceremonii dekoracji sezonu. Nikt już nie odbierze jej również nagród za slalom i slalom gigant.

Jako ostatnia w środę trasę przejechała Nicole Schmidhofer. Austriaczka ubrana w tyrolski strój pojechała w rekreacyjnym tempie, kończąc karierę.

Marco Odermatt najlepszy w Soldeu

W rywalizacji mężczyzn Odermatt trasę przejechał w czasie 1.23,91. Kolejne miejsca na podium zajęli Austriak Marco Schwarz (strata 0,29 s) i Norweg Aleksander Aamodt Kilde (0,71 s za zwycięzcą).

Szwajcar, który ma już zagwarantowane zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, dąży do poprawienia rekordu, wynoszącego 2000 punktów, ustanowionego 23 lata temu przez legendarnego Austriaka Maiera.

Odermatt zgromadził dotychczas 1942 punktów w klasyfikacji generalnej i jeszcze musi powalczyć w sobotnim slalomie gigancie, którego jest faworytem. Do pobicia rekordu wystarczy mu trzecie miejsce.