PŚ w snowboardzie. Zwycięstwo Oskara Kwiatkowskiego w szwajcarskim Scuol

Piotr Olkowicz
Oskar Kwiatkowski na trasie slalomu podczas Igrzysk w Pekinie
Oskar Kwiatkowski na trasie slalomu podczas Igrzysk w Pekinie Andrzej Banaś
Snowboardzista Oskar Kwiatkowski wygrał zawody Pucharu Świata w szwajcarskim Scuol. W finale slalomu giganta równoległego pokonał Włocha Mirko Felicettiego, który wypadł z trasy. W 1/8 finału odpadli Michał Nowaczyk i Aleksandra Król, a w eliminacjach Weronika Biela-Nowaczyk.

To pierwsze zwycięstwo 26-letniego Polaka w elitarnym cyklu. Dotychczas jego najlepszym osiągnięciem w PŚ było drugie miejsce, które zajął w słoweńskiej Rogli w marcu ubiegłego roku oraz w... Scuol przed pięcioma laty.

Kwiatkowski miał trzeci czas kwalifikacji, a później pokonał w 1/8 finału Koreańczyka Kima Sang-kyuma (o 0,58 s), w ćwierćfinale - Alexandra Payera (Austriak nie ukończył swojego przejazdu), a w półfinale - innego reprezentanta Austrii Andreasa Prommeggera (0,17 s).

Nowaczyk uzyskał 15. czas w kwalifikacjach, ale w 1/8 finału pokonał go o 0,36 s Prommegger. Ostatecznie zajął również 15. pozycję.

W rywalizacji kobiet w niemieckim finale Carolin Langenhorst pokonała Ramonę Theresię Hofmeister, odnosząc pierwsze zwycięstwo w PŚ. Jej rywalka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku, wypadła z trasy.

Król, która w eliminacjach zajęła ósme miejsce, w 1/8 finału nie dała rady Austriaczce Sabine Schoeffmann - była o 0,16 s wolniejsza. Została sklasyfikowana na dziewiątej pozycji. Biela-Nowaczyk odpadła w eliminacjach z 20. czasem.