PSD2. Zmiany w logowaniu do banku i w płatnościach kartą [PKO, Santander, mBank, Pekao, ING, BNP Paribas, Alior, Millennium]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Zaktualizowano 
Płatność kartą zbliżeniowo. Od 14.09.2019 będzie wymagane potwierdzenie kodem PIN co piątej transakcji kartą. Anatol Chomicz
Zmiany w logowaniu do banku i płatnościach kartą w sklepach i internecie. Weszła w życie dyrektywa PSD2. Główne jej założenie to bezpieczeństwo płatności kartą i logowania do bankowości internetowej. Chodzi o silne uwierzytelnienie klienta. Banki chcą ograniczyć liczbę oszustw związanych z tymi usługami. Od 14 września trzeba będzie wprowadzać PIN przy płatności kartą zbliżeniowo, potwierdzać transakcje internetowe, logować się do bankowości internetowej z dodatkowym potwierdzeniem tożsamości. Jakie się zmiany w bankach: PKO, Santander, mBank, Pekao, ING, BNP Paribas, Millennium, Alior, Getin i Citibank.

14 września 2019 roku wchodzi w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące standardów technicznych dotyczących między innymi silnego uwierzytelnienia klienta.

To oznacza spore zmiany dla każdego klienta banku, który korzysta z bankowości internetowej, płatności w internecie oraz płatności kartą w sklepie czy online.

Bankowość internetowa - logowanie, PIN, hasło - zmiany od 14 września 2019

Rozporządzenie, które wchodzi w życie, wprowadza konieczność stosowania procedur silnego uwierzytelnienia. To oznacza co najmniej dwuelementowe potwierdzenie tożsamości.

Jak to będzie działało w praktyce?

Potwierdzanie tożsamości będzie oparte na trzech kategoriach.

  • Kategoria „wiedza” - to kod (na przykład PIN), hasło lub inny element, który jest znany tylko klientowi - posiadaczowi danego instrumentu płatniczego lub bankowości internetowej,
  • Kategoria „posiadanie” - to element, który klient ma w posiadaniu (np. karta plastikowa, telefon z kartą SIM) i który może zostać użyty w trakcie dokonywania płatności lub korzystania z bankowości internetowej,
  • Kategoria „cecha klienta” - to specyficzna dla danego klienta cecha, którą dysponuje tylko on i która go wyróżnia. Może to być na przykład biometria, np. odcisk palca czy skan tęczówki oka.

Stosowanie procedur silnego uwierzytelnienia będzie przy dokonywaniu płatności w terminalach płatniczych w sklepach (POS), płatnościach za zakupy w internecie (e-commerce, m-commerce) oraz logowaniu i korzystaniu z bankowości internetowej czy mobilnej.

W praktyce oznacza to, że do zalogowania do bankowości internetowej od 14 września 2019 nie wystarczy tylko login i hasło. Konieczne będzie na przykład wpisanie kodu SMS, który klient otrzyma na komórkę.

Każdy bank do czasu wprowadzenia zmian poinformuje o nich klientów.

Płatność kartą - zbliżeniowo i z kodem PIN - zmiany od 14 września 2019

Zmieni się także płacenie kartą w sklepach, w szczególności dotyczy to transakcji zbliżeniowych.

Płatność kartą zbliżeniowo. Od 14.09.2019 będzie wymagane potwierdzenie kodem PIN co piątej transakcji kartą.
Płatność kartą zbliżeniowo. Od 14.09.2019 będzie wymagane potwierdzenie kodem PIN co piątej transakcji kartą. Anatol Chomicz

W Polsce można obecnie płacić zbliżeniowo bez podawania kodu PIN za zakupy do 50 złotych (rozporządzenie określa górną granicę takich płatności na poziomie 50 euro).

14 września wprowadzony zostanie tzw. licznik transakcji. Może on być albo ilościowy, albo wartościowy

.

  • Polskie banki zdecydowały, że co piąta transakcja zbliżeniowa będzie musiała być potwierdzona kodem PIN.
  • Licznik wartościowy określa że po przekroczeniu kwoty określonej przez wydawcę karty musi być podany kod PIN. Wprowadzane prawo określa kwotę takiego limitu na 150 euro, ale może to być kwota niższa. Polskie banki skorzystają z tej możliwości i będą ustawiać go niżej.

Czytaj także

Płatność kartą w Internecie - zmiany od 14 września 2019

W przypadku dokonywania elektronicznych płatności za zakupy w internecie:

  • kwota pojedynczej transakcji nie może przekroczyć 30 euro,
  • licznik wartościowy łącznych kwot transakcji nie może przekroczyć 100 euro,
  • licznik ilościowy liczby następujących po sobie transakcji jest analogiczny jak w płatnościach zbliżeniowych i wynosi 5.

W tym obszarze wyjątkiem od powyższych reguł jest możliwość ujęcia danego sprzedawcy na liście tzw. zaufanych klientów.

Płatność kartą w Internecie - co się zmieni 14 września?
Płatność kartą w Internecie - co się zmieni 14 września? Arkadiusz Dembinski/Polskapresse

Płatność kartą zbliżeniowo z kodem PIN - jakie są wyjątki

Istotnym wyłączeniem spod rygorów silnego uwierzytelnienia jest dokonywanie transakcji w terminalach samoobsługowych służących do regulowania opłat za transport np. biletomaty czy autostrady lub postój.

Często w takich urządzeniach nie ma możliwości użycia kodu PIN stąd niemożliwe lub bardzo utrudnione byłoby zrealizowanie silnego uwierzytelnienia.

Główna przesłanka wprowadzenia silnego uwierzytelniania to bezpieczeństwo dokonywania elektronicznych transakcji płatniczych. Należy uważnie przeczytać korespondencję jaka została wysłana od dostawców usług płatniczych (banków) bo w niej można odnaleźć miedzy innymi jaki rodzaj i wysokość limitów dany dostawca będzie stosował od 14 września, po przekroczeniu których wymagane będzie silne uwierzytelnienie według zasad opisanych powyżej.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przez k. popier......e nieogary co nie umiały pilnować kart i dawały się nabrać oszustom wszyscy będą cierpieć !!!! Już wczoraj miałem jazdę jak mi odmawiało zbliżeniówki co chwila !!!!!!!!!! TRAGEDIA !!!!! Nadopiekuńcza UE !!!

U
Uwaga

A kiedy zakaz udzielania pożyczek przez internet????

(czyli na cudze dokumenty)

G
Gość
13 sierpnia, 13:15, On:

A kiedy zakaz udzielania pożyczek przez internet?

(czyli na cudze dokumenty)

14 września, 10:28, Gość:

Właśnie. Otoz to.

Dokladnie, kiedy??

G
Gość
13 sierpnia, 13:15, On:

A kiedy zakaz udzielania pożyczek przez internet?

(czyli na cudze dokumenty)

Właśnie. Otoz to.

a
amelie2

To duże utrudnienie dla milionów ludzi. Czy nie lepiej zaostrzyć walkę z oszusami i eliminować ich na długo ze złodziejskiej działalności?

M
Ma-kum-ba

Zawsze korzystam z silnego uwierzytelniania i nigdy nie płacę zbliżeniowo, więc jak dla mnie - absolutnie bez różnicy. Założę się, że najwięcej o "inwigilowaniu" plotą lemingi nigdy nierozstające się na więcej 5 minut ze swoim smartfonem, niewylogowujące się z fb i na co dzień bezwiednie dzielące się z goo..e, M$ i tysiącami innych podmiotów informacjami o każdej o swej aktywności. Płaćcie gotówką i nie płaczcie, głupki.

G
Gość

Tu nie chodzi o bezpieczeństwo, tu chodzi głównie o masową inwigilacje ludzi głupki.

G
Gość
12 września, 19:22, Gość:

I bardzo dobrze powinno być od pierwszej transakcji zbliżeniowej już pin a nie od piątej jestem za

13 września, 18:22, tekatka48:

Skoro tak twierdzisz, to wytłumacz nam tu wszystkim sens istnienia takiego systemu płatności. Chyba, że Twój komentarz to czysty sarkazm? Przecież najpierw wprowadzono "zbliżeniówkę", a teraz cofamy się o lata świetlne.

To bardzo proste. Wystarczy popytać osób, które płacą kartami od dawna i w różnych krajach. Ja płacę od 1997 r. Wtedy kartą płaciło się głównie w restauracjach i wybranych sklepach a uwierzytelnieniem był podpis posiadacza karty, gdyż terminale przenośne praktycznie nie istniały. Karty były kopiowane wałkiem jak w "maglu" przy stoliku klienta lub kelner zabierał ją do kasy i odnosił po kilku minutach z prośbą o podpis. Wtedy było dużo kradzieży. Ówczesne karty wyposażone były tylko w pasek magnetyczny (do wypłat z bankomatu) i zabezpieczone kodem PIN. Było to bardzo złe zabezpieczenie bo wystarczyło zamontować na wejściu karty czytnik danych i mikro kamerkę nad klawiaturą i już można było z tych danych korystać. Niejeden klient banku został zaskoczony wyczyszczeniem konta z bankomatu zainstalowanego w Belgradzie choć nigdy nie wyjeżdżał poza województwo. Na początku lat 2000 będąc w Londynie zobaczyłem, że tamtejsze karty mają tylko elektronicznego "czipa" a karta wkładana jest do terminala tylko do połowy. Tutaj metoda na kamerkę i czytnik została zamknięta. Nie rozumiem tylko, dlaczego do dzisiaj karty w Polsce mają "pasek magnetyczny" a bankomat wchłania ją w całości. Płatność zbliżeniową bez uwierzytelnienia wprowadzono stosunkowo niedawno i to pozwoliło "zmyślnym" poprzez łącza telefoniczne itp. pobierać dane z karty z bardzo bliskiej odległości (przeważnie w sztucznym tłoku w autobusie itp.) Jeżeli chodzi o Polskę, gdzie bez uwierzytelnienia można zbliżeniowo zapłacić 3 x 50zł. To wprowadzanie nowych procedur jest bezsensowne. Tym bardziej, że obecnie nowe karty łączą się z terminalem na odległość paru centymetrów. Uważam, że sama idea zbliżeniowej transakcji jest super i nawet jak mam do zapłacenia kilkaset zł. łączę się z terminalem zbliżeniowo i podaję PIN. Nikt mojej karty nie ma w rękach. Przez żadne czytniki nie musi przechodzić. Zrozumiałeś coś z tego.

Jeszcze tylko uwaga co do płatności "telefonem". Wszędzie są ostrzeżenia, że hakerzy w każdej chwili mogą przejąć Twój telefon, a więc SMS-y z kodem itp.

t
tekatka48
12 września, 19:22, Gość:

I bardzo dobrze powinno być od pierwszej transakcji zbliżeniowej już pin a nie od piątej jestem za

Skoro tak twierdzisz, to wytłumacz nam tu wszystkim sens istnienia takiego systemu płatności. Chyba, że Twój komentarz to czysty sarkazm? Przecież najpierw wprowadzono "zbliżeniówkę", a teraz cofamy się o lata świetlne.

G
Gość

I bardzo dobrze powinno być od pierwszej transakcji zbliżeniowej już pin a nie od piątej jestem za

R
Radek
13 sierpnia, 18:21, Poyebało Ich:

"kwota pojedynczej transakcji nie może przekroczyć 30 euro,"

To jak ja qrwa zapłacę za np. bilet lotniczy??

Lol , jak to , niemożliwe

G
Gość

Nareszcie!!!W USA jest niemożliwośvią skorzystac z cudzej karty....

G
Gość

A co z blokiem?

r
retro

zawsze mówię tylko GOTÓWKA w kieszeni i nie ma problemów a tak hehe

t
tekatka48
2019-08-13T18:21:32 02:00, Poyebało Ich:

"kwota pojedynczej transakcji nie może przekroczyć 30 euro,"

To jak ja qrwa zapłacę za np. bilet lotniczy??

Przelewem, przelewem - nie kartą. To oczywiście wydłuży czas realizacji :(

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3