Psycholog ostrzega! Na te 3 zachowania swoich przyjaciół uważaj. Mogą świadczyć o tym, że relacja jest fałszywa

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Nie zawsze potrafimy dostrzec, że jakaś znajomość nam szkodzi.
Nie zawsze potrafimy dostrzec, że jakaś znajomość nam szkodzi. dekazigzag
Przyjaźń jest niezwykle ważnym elementem życia. Taka relacja daje wsparcie, szacunek, a zarazem przestrzeń na rozwój. Przyjaciele stoją przy nas na dobre i na złe. Nie zawsze jednak znajomość, która wydaje się przyjaźnią, rzeczywiście nią jest. Psycholog Mark Travers podpowiada trzy niepokojące sygnały, na które warto zwrócić uwagę.

Spis treści

Zerwanie przyjaźni nie jest łatwe, ale może być dobrym rozwiązaniem

Często mimo złych przeczuć tkwimy w nieudanych przyjaźniach, ponieważ ich zerwanie jest bardzo trudne. Co więcej, nie chcemy kogoś niesłusznie skrzywdzić, boimy się jego reakcji i spychamy na dalszy plan własne potrzeby. Ponadto nie każdemu łatwo przychodzi nawiązywanie nowych znajomości, a jednak towarzystwo innych jest nam w życiu bardzo potrzebne. Co, jednak gdy okazuje się ono wręcz destrukcyjne?

Jak pisze doktor Mark Travers w magazynie Psychology Today, jest wiele osób, które podczas terapii zastanawiają się nad relacjami z przyjaciółmi. Mówią, że w czyimś towarzystwie nie czują się najlepiej, biorą pod uwagę, że zasługują na coś lepszego. Takich przypadków wcale nie jest mało.

Przyjaźnie mogą zmieniać się w zależności od etapu, na którym ktoś się znajduje, czasami wygasają i po czasie powracają. Co jednak zrobić, gdy znajomość trwa, ale czujemy, że nie sprzyja ona naszemu samopoczuciu, a co więcej nawet zdrowiu psychicznemu? Psycholog wymienia trzy sposoby na sprawdzenie sytuacji.

Jak przyjaciel reaguje, gdy dzielimy się z nim ekscytującymi wiadomościami?

Reakcja przyjaciela na dobre wieści w naszym życiu może sporo o nim powiedzieć. Podczas gdy jednym udzieli się szczęście, to inni zareagują powściągliwie lub wręcz negatywnie. Osoby z tej drugiej grupy nie będą dobrze wpływać na nasze samopoczucie. To ważne, by mieć wokół siebie ludzi, na których można liczyć i którzy udzielą wsparcia. Z dobrym przyjacielem można podzielić się tak radością, jak i smutkiem. Jednocześnie nie oznacza to, że należy zerwać relację z każdym, kto nie zareaguje dobrze na nasz sukces. Jesteśmy tylko ludźmi i miewamy gorsze dni. Jednakże oznaki biernej agresji lub wrogości są wyraźnymi sygnałami do ponownej oceny przyjaźni.

Nie jest skupiony jedynie na sobie, a interesuje się również tobą

W zdrowych relacjach należy dawać i brać. Gdy zabraknie jednego z tych dwóch czynników, równowaga jest zachwiana. Przyjaciel, który nie pyta o nasze samopoczucie i nie interesuje się naszymi problemami, sprawi w końcu, że będziemy czuć się niedoceniani. Podstawą wzajemnego zaufania, szacunku i przyjaźni jest komunikacja dwukierunkowa, a zarazem empatyczna. Dobry przyjaciel dołoży wszelkich starań, by cię wysłuchać i zrozumieć.

Czujesz się przy nim sobą

Jeśli czujesz, że musisz dopasowywać się do danej osoby, to zły znak. To ważne, by otaczać się ludźmi, którzy akceptują nas takimi, jakimi jesteśmy. Petra Kipfelsberger, autorka jednego z badań dotyczącego autentyczności, zachęca, by być bardziej prawdziwym, stosując pewne zachowania.

  • Należy zmniejszyć wewnętrzne poczucie alienacji, nieznania siebie.
  • Zwięszenie autentyczności życia, zachowując się w sposób zgodny ze sobą.
  • Odrzucenie zewnętrznych wpływów, czyli kierowanie się własnymi zasadami i przekonaniami.

Doktor Mark Travers zauważa, że wszystkie znajomości mają jakąś wartość i nie jest dobrym pomysłem, by palić za sobą mosty i odcinać się od ludzi z trywialnych powodów. Jednocześnie warto być świadomym, kto nas naprawdę wspiera. Taka wiedza pomoże ustalić priorytety w życiu i w relacjach.

Źródło: Psychology Today

Promocje w Reserved

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Psycholog ostrzega! Na te 3 zachowania swoich przyjaciół uważaj. Mogą świadczyć o tym, że relacja jest fałszywa - Strona Kobiet

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska