Ptaki mądrze dokarmiane

Redakcja
Nie podrzucajmy ptakom resztek jedzenia, bo zafundujemy im choroby.
Nie podrzucajmy ptakom resztek jedzenia, bo zafundujemy im choroby.
Zamontujmy w ogrodzie lub na balkonie karmnik.

Na wstępie warto podkreślić, że dokarmianie ptaków nie zawsze jest wskazane. Latem może doprowadzić do negatywnych konsekwencji: przyzwyczajenia zwierząt do łatwego pokarmu oraz stłumienia ich instynktów, przez co stają się niesamodzielne. Latem mają one możliwość zdobycia zdrowego, naturalnego pokarmu.

Wstrzymanie się od dokarmiania, gdy panują wysokie temperatury, zapobiega również zanieczyszczaniu obiektów oraz rozprzestrzenianiu zarazków przez stada gołębi przesiadujących na parapetach, dachach, rynnach itp. Sytuacja ulega jednak diametralnej zmianie wraz z pierwszymi opadami śniegu.

Najlepszą metodą dokarmiania zwierząt jest przygotowanie karmnika. Pamiętajmy jednak, by nie montować go w pobliżu krzewów, co sprzyja atakom ze strony kotów i innych drapieżników. Istotne jest również to, aby konstrukcja karmnika chroniła jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu.
Jeśli montujemy ubiegłoroczny, wyczyśćmy go z odchodów oraz resztek jedzenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Mile widziane jest umieszczenie poidła w pobliżu karmnika.
- W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania - informuje Paweł Ćwierzyński z firmy BirdSystem.

Już kilkakrotne dostarczenie pożywienia wystarczy, by ptaki zaczęły utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Przerwanie dokarmiania byłoby wtedy nieodpowiedzialne, gdyż głodne zwierzęta, zamiast szukać pokarmu, zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie.
Dobór karmy, którą podsuniemy zmarzniętym ptakom, nie może być przypadkowy. Mimo naszych dobrych chęci, wyrządzimy krzywdę zwierzętom, jeśli będziemy dokarmiać je spleśniałym chlebem albo zepsutymi warzywami. Resztki tego rodzaju powodują choroby, a nierzadko też śmierć ptaków.
Wybierając pożywienie dla ptaków, nie wolno zapomnieć o wodzie. Dostęp do wody jest w trakcie zimy wyjątkowo trudny, dlatego wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować życie wielu istot.
Ptaki szczególnie uszczęśliwi dieta składająca się z:

- ziaren, daktyli, moreli, ligustru, porzeczek, pokrojonych rodzynków, zamrożonych owoców czarnego bzu, aronii, orzechów. Dobra jest też niesolona słonina lub smalec.
Okruchy pieczywa również są w porządku, lecz nie powinny być głównym składnikiem, a jedynie uzupełnieniem wszystkich pokarmów podawanych przez nas.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska