reklama

Ptaki pomogą uratować wyspę Pasiekę w Opolu? [zdjęcia]

Artur Janowski Janowski
Artur Janowski Janowski
Zaktualizowano 
Błotniak stawowy - gatunek z rzędu szponiastych, wymieniony w załączniku I Dyrektywy Ptasiej; rozpiętość skrzydeł do ok. 140 cm; gniazduje głównie w trzcinowiskach, żywi się mniejszymi kręgowcami (gł. ssakami i ptakami); osobniki tego gatunku są regularnie widywane na terenie parku Wińskiego w trakcie żerowania, obserwowano nawet samca tokującego w obecności samicy; na zdjęciu samiec, od którego samica wyraźnie się różni (jest ciemnobrązowa z jaśniejszymi elementami upierzenia, m.in. charakterystyczną czapeczką). Łukasz Berlik
Ornitolodzy chcą stworzenia użytku ekologicznego tuż obok trasy średnicowej w Opolu. To może spowodować, że budowa drogi przez Pasiekę będzie mocno utrudniona.

Trasa, która ma połączyć centrum z Zaodrzem, nadal budzi emocje wśród mieszkańców i dyskusja wokół niej nie została zakończona, jak utrzymują urzędnicy. Do ratusza wpłynął właśnie wniosek Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego, które proponuje utworzenie użytku ekologicznego pod nazwą "Park Wiński".

Chodzi o teren między kanałem Ulgi a Odrąm, tuż przy planowanej trasy średnicowej. Dla laika to pola i nieużytki, ale według ornitologów, którzy od lat prowadzą obserwacje ptactwa, to niezwykle cenny teren, który należy otoczyć większą ochroną.

Zaobserwowano m.in. błotniaka stawowego, wodnika, łozówkę, trzciniaka, strumieniówkę czy sieweczką rzeczną. Opolscy ornitolodzy odnotowali również derkacza, bączka czy gąsiorka. Podkreślają we wniosku, że część gatunków znalazła się w tzw. I Dyrektywie Ptasiej, a to oznacza, że powinny podlegać szczególnej ochronie.

- Warto też podkreślić, że ochrona prawna w żadnym stopniu nie ograniczy możliwości spacerowania po tym terenie, co więcej we wniosku o utworzenie użytku ekologicznego uwzględniono funkcję rekreacyjną – wyjaśnia Łukasz Berlik, członek Opolskiej Grupy Ornitologicznej. - Celem ochrony jest jedynie zabezpieczenie siedlisk przed nieprzemyślaną i potencjalnie szkodliwą ingerencją. Utworzenie użytku ekologicznego pozwoli także zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak cenny i interesujący pod względem przyrodniczym może być niepozorny teren.
Berlik przypomina, że idea tworzenia obszarów chronionych jest często przedstawiana jest jako "działanie grupek dziwaków przeciwko innym obywatelom".

- Tymczasem my działamy w interesie wszystkich – przekonuje. - Powstanie takiego obszaru ma służyć zachowaniu unikatowego i fascynującego dziedzictwa przyrodniczego, a także ochronie środowiska, którego odpowiednia jakość wpływa na poprawę zdrowia mieszkańców. Zbyt rzadko podkreśla się, że dbałość o środowisko to podstawa zrównoważonego rozwoju miasta.

Ale o zrównoważonym rozwoju mówią często także władze miasta, które planują budowę trasy przez Pasiekę. Przypomnijmy, że pomysł drogi poparli mieszkańcy Opola podczas niedawnych konsultacji, a prezydent zadeklarował budowę trasy, wbrew protestującym mieszkańcom Pasieki. Powstanie użytku ekologicznego mogłoby utrudnić, a być może nawet zablokować inwestycję. Tyle, że nawet ornitolodzy nie wierzą, że prezydent przygotuje sam uchwałę w tej sprawie.

- Wniosek ŚTO przekazałem prezydentowi i czekam na odpowiedź. Otrzymali go również radni i oni mogą przedłożyć projekt uchwały na sesję. Wolałbym jednak, aby poczekali na odpowiedź drugiej strony, która wniosek analizuje – zastrzega Marcin Ociepa, przewodniczący rady miasta.
Tymczasem argumenty ornitologów mogą być wzięte pod uwagę przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która nadal nie wydała decyzji środowiskowej dla trasy i zrobi to najwcześniej w styczniu. Na razie jednak RDOŚ wniosku ornitologów nie komentuje.

- Jest na to zbyt wcześnie, musi powstać uchwała i ją zaopiniujemy - tłumaczy Alicja Majewska, dyrektor RDOŚ.

Obecnie mieszkańcy mogą zapoznawać się w RDOŚ z nowymi dokumentami, jakie złożył ratusz, jest też możliwość składania kolejnych uwag. Władze Opola nie kryją, że chcą w 2016 roku zlecać projekt średnicówki, wartej około 150 milionów złotych. Na razie jednak wciąż nie wiadomo czy w przyszłym roku uda się ratuszowi uzyskać prawomocną decyzję środowiskową.

Mieszkańcy Pasieki i ekolodzy nie składają broni. W ich ocenie trasa nie rozwiąże problemów komunikacyjnych miasta, a tylko zniszczy wyspę.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 49

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gnido
W dniu 19.11.2015 o 14:52, rew napisał:

W jaki sposób dodatkowy ruch przepcha się przez już zakorkowane skrzyżowanie 1-Maja z Reymonta? A za wiaduktem będzie jeszcze dodatkowe rondo, takie małe jak przy Solarisie, też wiecznie zakorkowane.Nie, niestety, Trasa Średnicowa niczego nie odkorkuje.

Rew zacznij czytać i rozumieć ,czy ja napisałem coś o 1-go Maja,Reymonta? piszemy o wyspie !! i o Piastowskiej!

T
TAK dla średnicówki
W dniu 19.11.2015 o 14:52, rew napisał:

W jaki sposób dodatkowy ruch przepcha się przez już zakorkowane skrzyżowanie 1-Maja z Reymonta? A za wiaduktem będzie jeszcze dodatkowe rondo, takie małe jak przy Solarisie, też wiecznie zakorkowane.Nie, niestety, Trasa Średnicowa niczego nie odkorkuje.

 

Akurat korki przy 1-go Maja i Reymonta to nic w porównaniu z korkiem na Piastowskiej czy Rondzie.

 

 

Mnie tylko ciągle dziwią te próby wywierania wpływu na ludzi i ładowanie głupich haseł.. " Pasieka to płuca Opola", " Pasieka to zielony zabytek" itp... czemu wprost nikt nie powie że nie chce mieć drogi obok domu woli spokój i ciszę, a się powołuje na takie bezsensowne hasła? Droga nie idzie przez park to po pierwsze, miejsce w którym będzie przebiegać nie jest na tyle inwazyjne żeby siać taki horror w sieci.

 

Skoro Pendolino, skutery pływające po Odrze, wyjce z Festiwalu i koncertów ptaszków nie straszą to Pasieczanie i Opolanie to przeżyją bez większych przeszkód :)

 

Twierdzenie, że nagle wszystkie wiochy zlecą się do Opola bo nowa droga jest bez sensu, bo taki argument jednak mówi że dojazd zostanie ułatwiony czyli korki znikną... no to się zastanówcie czego wy ludzie chcecie.

r
rew
W dniu 19.11.2015 o 11:58, Gnido napisał:

Dlaczego wy wszyscy patrzycie tylko na ruch w kierunku centrum ,przecież wieczny korek na Piastowskiej jest W KIERUNKU ZAODRZA!!czyli wylot z centrum,to co dodatkowa droga tego nie rozkorkuje tak?

W jaki sposób dodatkowy ruch przepcha się przez już zakorkowane skrzyżowanie 1-Maja z Reymonta? A za wiaduktem będzie jeszcze dodatkowe rondo, takie małe jak przy Solarisie, też wiecznie zakorkowane.

Nie, niestety, Trasa Średnicowa niczego nie odkorkuje.

p
piotras

A czy ornitolodzy nie uważają, że tory kolejowe i ruch pociągów zakłóca życie ptaków. Postuluję wstrzymać ruch pociągów przez Pasiekę, wyprowadzić całkowicie ruch samochodów z wyspy i wprowadzić jakieś zmiany w Festiwalu Polskiej Piosenki - np. bez prądu, czyli po ciemku i po cichu ;)    

G
Gnido

Dlaczego wy wszyscy patrzycie tylko na ruch w kierunku centrum ,przecież wieczny korek na Piastowskiej jest W KIERUNKU ZAODRZA!!czyli wylot z centrum,to co dodatkowa droga tego nie rozkorkuje tak?

r
rew
W dniu 19.11.2015 o 07:11, Asia napisał:

Dodatkowa droga na Pasiece pozwoli na rozłożenie ruchu z Piastowskiej na dwie drogi, więc samochody też nie będą stać, tak jak teraz na Piastowskiej, tylko pojadą.

Niestety nie. Dodatkowa droga wpuści strumień samochodów w wąski wiadukt nad torami stacji Opole Główne i skrzyżowanie 1-Maja z Reymonta. Tam się wszystko zakorkuje. Uzyskamy tyle, że zamiast jednego korka będą dwa.

G
Gnido
W dniu 19.11.2015 o 10:13, malwina napisał:

Bo ptaszki pozwalają żyć człowiekowi. Ale człowiek, samozagłada, nie da żyć ptaszkom. Odpartolam się od tych, co naturę mają w zaniku mózgu. I niech bredzą o trasie średnicowej, Horror i dramat demokracji. Jak się z gimbusa wyszło, to demokracja drze mordę. Tylko po co zabijać ostatnie tchnienie płuc w Opolu?

Malwina,twój post to Horror i dramat ;)

m
malwina

Bo ptaszki pozwalają żyć człowiekowi. Ale człowiek, samozagłada, nie da żyć ptaszkom. Odpartolam się od tych, co naturę mają w zaniku mózgu. I niech bredzą o trasie średnicowej, Horror i dramat demokracji. Jak się z gimbusa wyszło, to demokracja drze mordę. Tylko po co zabijać ostatnie tchnienie płuc w Opolu?

O
Opolanin

Kiedyś myślałem że opolanie mogli by zrobić protest na pasiece pojechać tam dieslami i trochę po kopcić, później jednak doszedłem do wniosku że nie da rady utkną w korku i nie dojadą !

 

G
Gnido

Na polach przy Oleskiej na tyłach WORD zaobserwowałem myszołowa ,stado wron i kruków(podobno pod ochroną)cztery myszy sześć kotów ,lisa ,trzy psy z właścicielami stadko saren,kilku rolników,i jednego konia.Kto w takim razie w takim miejscu pozwolił na rozbudowę odkrywki C Odra? gdzie byli zieloni i "ptaszkolodzy"?,dlaczego nie przykuwają się do koparek i kombajnów lub pługów,czy to inna fauna niż na wyspie?te zwierzęta nie chcą żyć? no do roboty! jeszcze zostało tyle do zrobienia !!!

L
Lolek Obserwator

Serio ten błotniak jest pod ochroną ? Przecież tego wszędzie pełno wzdłuż odry.

To chyba najpopularniejszy ptak tego typu.

A
Asia
W dniu 18.11.2015 o 23:44, Gość napisał:

Stacja na ZWM tez wyłapuje przekroczenia PM10 z korków na Piastowskiej?

Nie, ale obecność porostów w różnych miejscach wskazuje na stan powietrza. Co ciekawe, najwięcej i najgęstszych rośnie tuż obok pętli autobusowej i drogi na Pużaka. Pewnie ma to związek z tym, że samochody tak nie stoją w korkach, tylko przejeżdżają. Dodatkowa droga na Pasiece pozwoli na rozłożenie ruchu z Piastowskiej na dwie drogi, więc samochody też nie będą stać, tak jak teraz na Piastowskiej, tylko pojadą. Poza tym jak widać PM-y nie przeszkadzają tym ptaszkom, skoro sobie tam żyją.

G
Gość

Stacja na ZWM tez wyłapuje przekroczenia PM10 z korków na Piastowskiej?

G
Gość
W dniu 18.11.2015 o 19:44, Arek napisał:

Dlaczego urzędnicy nie chcą budować choćby fragmentu obwodnicy południowej (najpilniejsze to most na Odrze ) strategicznej trasy -która załatwi problem tranzytu ,połączenia stron miasta podczas powodzi, TIR ów i odciąży centrum i całe miasto ,tylko na siłę forsują absurdalną dróżkę którą szumnie nazywają trasą średnicową .Droga ta niewiele da a będzie kosztować sto kilkadziesiąt milionów złotych .Będzie to najdroższy kilometr drogi w historii.

Tu nie chodzi o tranzyt, którego główną trasą bedzie ta obwodnica południowa lecz o wewnętrzny ruch z centrum na Zaodrze. Zwróć uwagę,  że ul. Piastowską jedzie się na pierwszym i drugim biegu czyli spala się ogromne ilości paliw. Stąd stacja pomiarowa WIOŚ na ul. Minorytów wyłapuje takie ilości pyłu zawieszonego.

t
trek
W dniu 18.11.2015 o 18:49, Gnido napisał:

czyli co nagle dwie wiochy okoliczne będą na żywca  do miasta lecieć ,tak bez powodu?

Tak. Właśnie tak jest. Nie nagle, ale powoli. Gdy jest "dobry dojazd" to ludzie sobie szukają pracę dalej od miejsca zamieszkania, dowożą dzieci dalej do szkoły itd. To powoduje, że każda nowa trasa przyciąga z czasem nowe samochody. Dlatego budowa trasy średnicowej w ciągu 3 lat zakorkuje centrum Opola jeszcze bardziej niż obecnie jest zakorkowane. Bo każdy chce "szybko i wygodnie" dojechać samochodem.

Zamiast tego powinno się rozbudować transport zbiorowy. Jeśli ktoś mieszka poza miastem niech sobie tam mieszka, ale niech nie przyjeżdża codziennie autem i nie smrodzi mieszkańcom miasta.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3