Ptasia grypa na Opolszczyźnie. Mamy drugie ognisko zakaźnej choroby. Tym razem pod Nysą

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Archiwum
Łabędź znaleziony 30 grudnia w rzece koło Nysy był chory na ptasią grypę, powodowaną przez wirusa H5N1. Na razie jednak inspekcja weterynaryjna nie wyznaczyła tam obszaru zapowietrzonego.

Mamy wyniki badań z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. U łabędzia znalezionego w Nysie Kłodzkiej potwierdzono DNA wirusa H5N1. Natomiast znaleziona także wtedy padła kaczka krzyżówka, była „czysta” – informuje powiatowy lekarz weterynarii w Nysie Zenon Ziubrzyński.

29 grudnia w zaroślach nad brzegiem Nysy Kłodzkiej w rejonie Alei Wojska Polskiego w Nysie znaleziono 3 padłe łabędzie. Ponieważ do szczątków dobrały się już lisy, żaden ptak nie nadawał się do badań laboratoryjnych. Na prośbę państwowych inspektorów weterynarii strażacy przeszukali następnego dnia koryto Nysy poniżej miasta i znaleźli jeszcze jednego, martwego łabędzia. To u niego potwierdzono ptasią grypę. W rejonie zbiornika nyskiego i otmuchowskiego w powiecie nyskim bytują obecnie tysiące ptaków na zimowych przelotach.

- Po konsultacji z lekarzem wojewódzkim nie zdecydowaliśmy o ustanowieniu stref zapowietrzonych i obowiązujących w nich restrykcji, w tym perlustracji gospodarstw – mówi dr Zenon Ziubrzyński. – Będziemy jednak z pomocą strażaków i policjantów przeszukiwać brzegi wód. Znajdowane szczątki ptaków będą utylizowane, a jeśli się będą nadawać – wyślemy je do kolejnych badań na H5N1. Cały czas monitorujemy sytuację, zobaczymy jak się rozwinie.

Inspekcja weterynaryjna zawiadomi o zagrożeniu ptasią grypą lokalne władze samorządowe, wędkarzy, Wody Polskie. W pobliżu nie ma dużych hodowli drobiu. Drobni hodowcy są proszeni, aby nie wypuszczać ptaków z kurników. Powinny być cały czas karmione i pojone w pomieszczeniach, bez możliwości kontaktu z dzikim ptactwem. Sami hodowcy powinni jak najściślej przestrzegać zasad bioasekuracji. Ptasia grypa nie przenosi się na ludzi, ale powoduje ogromne straty gospodarcze.

7 grudnia 2022 Państwowa Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła ognisko zjadliwej ptasiej grypy w Polsce w wiosce Fałkowice w gminie Pokój, w gospodarstwie hodowlanym, gdzie trzeba było wybić ponad 200 tysięcy kur niosek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska