Ptasia grypa pojawiła się w Strzeleczkach. W krótkim czasie padło 200 kur, a trzeba uśmiercić kolejne kilkanaście tysięcy

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Tak wyglądają tablice informujące o zagrożeniu.
Tak wyglądają tablice informujące o zagrożeniu. Radosław Dimitrow
Chorobę wykryto u kurzych brojlerów na prywatnej farmie. W związku z tym zapadła decyzja o uśmierceniu i zutylizowaniu 12 tysięcy sztuk drobiu!

Kury zaatakował wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków, podtypu H5N1. Choroba nie jest groźna dla ludzi, ale bardzo szybko rozprzestrzenia się wśród drobiu. Charakteryzuje się też wysoką śmiertelnością wśród zwierząt.

Ognisko w gminie Strzeleczki pojawiło się na fermie, w których hodowanych było 12 tysięcy sztuk drobiu. Podejrzenia o tym, że ptaki mogą być zarażone, pojawiły się po tym, jak w krótkim czasie padło 200 kur. Sprawę zbadał Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krapkowicach.

- Pobraliśmy próbki do badania i przekazaliśmy jest do instytutu badawczego. Wyniki potwierdziły wystąpienie wirusa grypy ptaków H5N1 - mówi Bogusław Krasowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krapkowicach.

Zgodnie z procedurami drób został wybity i zutylizowany (razem ok. 12 tysięcy brojlerów kurzych), karma zniszczona, a całe gospodarstwo zdezynfekowane. Ma to zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby.

Właściciel fermy ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 100 procent w związku z uśmierceniem zwierząt.

W związku z wykryciem szczepu wirusa H5N1, wojewoda ustanowił obszar zapowietrzony na terenie gminy Strzeleczki dla miejscowości:

  • Dobra
  • Kujawy
  • Moszna
  • Racławiczki
  • Smolarnia
  • Strzeleczki
  • Ścigów
  • Zielina

W tych miejscowościach drób i inne ptaki mogą być trzymane tylko wewnątrz zamkniętych obiektów. Właściciele zwierząt są zobowiązani do niezwłocznego usuwania zwłok drobiu (jeśli wystąpią) oraz częstego czyszczenia obiektów gospodarczych i stosowanie środków dezynfekujących.

Ponadto posiadacze zwierząt muszą prowadzić rejestr osób wchodzących do gospodarstwa. Wprowadzono też szereg zakazów związanych m.in. z transportem ptactwa i mięsa drobiowego.

Powiatowy Lekarz Weterynarii zapowiedział kontrolę wszystkich (także przydomowych) miejsc, w których trzymane jest ptactwo.

Wokół obszaru zapowietrzonego ustanowiono także obszar zagrożony. Obejmuje on niektóre miejscowości leżące w powiatach: krapkowickim, prudnickim, opolskim i nyskim. Tam także mieszkańcy są zobowiązani do trzymania ptactwa w zamknięciu.

Oba obszary będą oznakowane czytelnymi tablicami, które ustawione będą w rejonie znaków z nazwami miejscowości.

Ptasia grypa obecna jest w Polsce od 2006 roku. Ogniska zakaźne były już wykrywane wcześniej na Opolszczyźnie. Przykładowo w 2021 r. wykryto chorobę na fermach kaczek w powiatach krapkowickim i kędzierzyńsko-kozielskim.

Przybliżona lokalizacja ogniska grypy ptaków:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska