OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Sofia Goggia (w środku) wygrała zjazd w Lake Louise zarówno w piątek jak i sobotę. Fot. PAP/EPA/Nick Didlick
Włoszka Sofia Goggia wygrała w Lake Louise drugi w tym sezonie kobiecy zjazd alpejskiego Pucharu Świata. Z kolei Alexander Aamodt Kilde wygrał zjazd mężczyzn w Beaver Creek. W niedzielę zarówno panie jak i panowie rywalizować będą w supergigancie.

Sofia Goggia z dziewiętnastym zwycięstwem w Pucharze Świata

30-letnia Goggia była najlepsza w kanadyjskim kurorcie także w piątek, a łącznie triumfowała tam w tej konkurencji czterokrotnie. Polki nie startowały.

Goggia, złota (2018) i srebrna (2022) medalistka igrzysk olimpijskich w zjeździe, odniosła 19. zwycięstwo w PŚ w karierze. W ostatnich dwóch sezonach zdobyła małe Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji tej konkurencji.

W sobotę uzyskała 0,34 s przewagi nad Austriaczką Niną Ortlieb oraz 0,37 s nad Szwajcarką Corinne Suter, która w piątek była druga.

Prowadzenie w łącznej klasyfikacji Pucharu Świata utrzymała Amerykanka Mikaela Shiffrin, która w piątek nie startowała, podobnie jak pozostałe zawodniczki z czołówki klasyfikacji generalnej, specjalizujące się w konkurencjach technicznych. Goggia awansowała na czwartą pozycję.

Alexander Kilde wygrał po raz piętnasty w Pucharze Świata

Alexander Kilde, zwycięzca sobotniego zjazdu w Beaver Creek, był także najlepszy w ubiegłym tygodniu w kanadyjskim Lake Louise, gdzie rozegrano pierwszy zjazd w sezonie 2022-23. Polacy nie startowali.

Norweg triumfował w amerykańskim kurorcie także przed rokiem. Jego sobotni start był zagrożony, ponieważ 30-letni narciarz zmagał się ostatnio z przeziębieniem. Miał w tych zawodach trochę szczęścia, bo panowały zmienne warunki wietrzne, ale akurat jemu podmuchy nie przeszkodziły.

To 15. w karierze zwycięstwo w PŚ Kildego, który w ubiegłym sezonie triumfował w końcowych klasyfikacjach zjazdu oraz supergiganta.

Drugie miejsce - ze stratą zaledwie 0,06 s do Norwega - zajął broniący Kryształowej Kuli Szwajcar Marco Odermatt, który utrzymał pozycję lidera klasyfikacji generalnej cyklu. Trzeci był Kanadyjczyk James Crawford - 0,79 s straty do zwycięzcy.

Crawford stanął na podium zawodów PŚ po raz drugi, a w zjeździe dotychczas nigdy nie był sklasyfikowany wyżej niż na szóstym miejscu. Walkę o trzecie miejsce wygrał z Austriakiem Matthiasem Mayerem o 0,01 s.

Z wiatrem nie poradził sobie drugi w Lake Louise Austriak Daniel Hemetsberger, sklasyfikowany na 11. pozycji. - Wiało znacznie bardziej, niż się spodziewałem. Próbowałem wszystkiego, ale nic nie pomagało - skomentował.

W Beaver Creek narciarze mieli rywalizować w zjeździe także w piątek, ale te zawody odwołano z powodu zbyt silnego wiatru i opadów śniegu.