OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Przemysław Świderski
Polskie łyżwiarki zajęły piąte miejsce w sztafecie na 3000 m w zawodach Pucharu Świata w short tracku w Ałmatach. Na 500 m Nikola Mazur była siódma po zwycięstwie w finale B. Liderka PŚ na tym dystansie Natalia Maliszewska odpadła w półfinale.

Po sobotnich znakomitych startach (trzy miejsca na podium: zwycięstwo Diane Selliera i drugie miejsce Maliszewskiej na 500 m, trzecia lokata sztafety mieszanej) niedziela była dla Biało-Czerwonych mniej udana.

Siódme miejsce Nikoli Mazur, dyskwalifikacja Natalii Maliszewskiej

W finale A wystąpiła tylko sztafeta kobiet w składzie: Maliszewska, Mazur, Kamila Stormowska, Gabriela Topolska. Polki, dopuszczone do startu po upadku w półfinale i dyskwalifikacji Chinek, w wyścigu o medale zamknęły stawkę z wynikiem 4.34,936. Wygrały Koreanki - 4.12,963 przed Kanadyjkami - 4.13,564 i Węgierkami - 4.16,299.

Na 500 m zwyciężyła Holenderka Yara van Kerkhof - 44,372, wyprzedzając swoją rodaczkę Michelle Velzeboer - 44,499 oraz Węgierkę Petrę Jaszapati - 44,658. Mazur w finale B osiągnęła wynik 44,383.

W półfinale Maliszewska otrzymała karę za spowodowanie upadku rywalek i została sklasyfikowana na 10. pozycji. Gabriela Topolska odpadła w ćwierćfinale, zajmując 14. lokatę.

Mimo niepowodzenia Maliszewska nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ na 500 m - 346 pkt. Drugie miejsce zajmuje Yara van Kerkhof - 274 pkt.

W biegu na 1000 m triumfowała Holenderka Suzanne Schulting - 1.30,593 przed Amerykanką Kristen Santos-Griswold - 1.30,615 i Niemką Anną Seidel - 1.30,738. Kamila Stormowska została ukarana w półfinale i sklasyfikowana na 10. miejscu. Hanna Sokołowska zakończyła zmagania na 26. pozycji.

Michał Niewiński najlepszy z Polaków na 500 metrów

W rywalizacji mężczyzn na 500 m trzech polskich łyżwiarzy spotkało się w jednym wyścigu ćwierćfinałowym i żaden z nich nie awansował do półfinału. Ostatecznie Michał Niewiński był 12., Łukasz Kuczyński 15. i Diane Sellier - 17. W finale zwycięstwo odniósł reprezentant gospodarzy Denis Nikisza - 41,850, wyprzedzając Koreańczyka Jang Sungwoo - 41,910 i Belga Stijna Desmeta - 42,090.

Na 1000 m triumfował Koreańczyk Park Ji Won - 1.24,573 przed Kanadyjczykiem Stevenem Dubois - 1.24,775 i Łotyszem Robertsem Kruzbergsem - 1.24,917. Polacy na odległych miejscach: 24. Mateusz Mikołajuk, 27. Paweł Adamski i 29. Neithan Thomas.

W sztafecie na 5000 m triumfowali Kanadyjczycy - 6.54,891 przed Holendrami - 6.54,935 i Japończykami - 6.55,648. Polska sztafeta (Kuczyński, Niewiński, Sellier, Thomas) wygrała finał B z Belgami i zajęła szóstą lokatę.

Kolejne zawody w ramach Pucharu Świata w short tracku odbędą się w dniach 3-5 lutego w Dreźnie. Wcześniej, w dniach 13-15 stycznia w Gdańsku odbędą się mistrzostwa Europy.