PWSZ Nysa. Nyska debata o współczesnych problemach zdrowia publicznego i pielęgniarstwa holistycznego

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
W konferencji licznie uczestniczyli także studenci kierunków medycznych PWSZ w Nysie.
W konferencji licznie uczestniczyli także studenci kierunków medycznych PWSZ w Nysie. Archiwum PWSZ w Nysie
Specjaliści z całej Polski i Czech debatowali w Nysie na temat współczesnych problemów zdrowia publicznego i pielęgniarstwa holistycznego.

Współczesne problemy zdrowia publicznego i pielęgniarstwa holistycznego - to tematyka dużej konferencji naukowej, zorganizowanej w ostatni piątek 27 października przez Instytut Nauk o Zdrowiu i Instytut Medyczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Wykłady i panele tematyczne prowadzili wykładowcy nyskiej uczelni, ale także goście innych uczelni medycznych w Polsce i w Czechach w tym prof. Małgorzata Muc - Wierzgoń z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego , prof. Teresa Kokot - opolski konsultant wojewódzki w dziedzinie zdrowia psychicznego, prof. Alicja Głębocka z Krakowskiej Akademii im. A. Frycza - Modrzewskiego, czy prof. Joanna Wyka z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Z Uniwersytetu im. Tomasza Baty w Zlinie w Cechach przyjechała prof. Jana Kutnohorska z wykładem na temat możliwości wirtualnej edukacji dla seniorów. W wykładach i sesjach tematycznych, związanych już z poszczególnymi kierunkami studiów (kosmetologią, pielęgniarstwem, ratownictwem medycznymi dietetykę) licznie uczestniczyli także studenci PWSZ.

- Konferencja dała nam możliwość spojrzenia na tematykę zdrowia publicznego i pielęgniarstwa holistycznego z różnych punktów widzenia - komentuje dr inż. Marzena Zołoteńka-Synowiec z PWSZ w Nysie, organizator wydarzenia. - Prof. Alicja Głębocka poruszała ważny i ciekawy temat zachowań dehumanizacyjnych w medycynie. Jako psycholog patrzy na te relacje inaczej. My także obserwujemy sytuacje gdy pracownicy służby zdrowia traktują pacjenta jako przypadek medyczny, a nie osobę, człowieka. Profesor Głębocka sugerowała, że to może być sposób tworzenia swoistego psychicznego systemu obronnego, żeby móc normalnie funkcjonować. Niemniej jednak pacjent często oczekuje od lekarza czy pielęgniarski empatii, zrozumienia, a nie tylko traktowania jako medyczny przypadek.

Ciekawy i ważny był także wykład prof. Andrzej Brodziaka z PWSZ w Nysie o tym, jak można poprawić stan zdrowia psychicznego na poziomie społeczności lub nawet całej populacji. Jakie czynniki wpływają na naszą kondycję psychiczną, co może o niej decydować.
W czasie popołudniowych paneli dyskusyjnych uczestnicy zajmowali się szczegółowo np. tematyką otyłości, która staje się chorobą cywilizacyjną XXI wieku czy znaczeniem dla zdrowia żywności fermentowanej.

Konferencji towarzyszy monografia, zawierająca większość wykładów i wystąpień. Książka była już rozdawana wśród uczestników. Będzie także dostępna w czytelni naukowej PWSZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska